Prasklý koutek úst může znamenat nedostatek vitamínů, ale i vážnou infekci. Na tu je domácí léčba krátká

Praskliny v koutcích úst mohou mít více příčin. Ty jednoduché, jako je nedostatek vitamínů, zvládnete vyřešit domácí léčbou. Infekci už ne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Krusty a praskliny v jednom nebo obou koncích úst jsou spojovány s nedostatkem vitamínů. V některých případech se ale jedná o infekci, kterou už nevyléčíte pomocí vitamínových doplňků. Amanda Caldwell, pracující několik let jako zdravotní sestra v dermatologii, upozorňuje, že při jakémkoli podezření na infekci je třeba navštívit lékaře, aby se problém z koutku úst nerozšiřoval dál na rty a kůži v oblasti úst. Léčba je vždy rychlejší a účinnější, je-li zahájen včas.

Příznaky podle příčiny

Některé příznaky vám mohou napovědět, z čeho vám praskají koutky úst. Konečnou diagnózu to ale nahradit nemůže, tu musí stanovit lékař. Nebojte se ho navštívit, jistě vám po prohlídce doporučí vhodný postup léčby.

Nedostatek vitamínů

Nejznámější příčinnou prasklin v koutcích úst je nedostatek vitamínů ze skupiny B. Konkrétně se jedná o vitamíny B2 a B6. Kromě prasklin se šupinkami na sobě pocítíte také pálení jazyka, únavu a horší soustředěnost. Náprava je snadná. Obohaťte jídelníček o potraviny bohaté na B vitamín (mléčné výrobky, vejce, celozrnné výrobky a pivovarské kvasnice). Můžete také využít B-komplex, který je volně prodejný v lékárnách a pomůže vám v krátkém čase vitamíny řady B doplnit.

Nedostatek minerálů

Popraskané koutky úst mohou ukazovat i na chybějící minerály. Projevuje se tak nízká hladina železa, které je velmi důležité pro krvetvorbu. I zde vás bude čekat úprava jídelníčku. Zaměřte se na potraviny bohaté na železo (kopřivový čaj, červené maso, listová zelenina a další).

Žena nanášející si balzám na rty iZdroj fotografie: Pixabay

Kandidová infekce

Velký pozor si dejte na infekci způsobenou kandidou. Pokud jste vyloučili nedostatek vitamínů jako příčinu prasklých koutků, poraďte se s lékařem. Infekce může začínat jako nevinná prasklina v rohu úst, ale velmi rychle se z ní stane zánětlivé ložisko naplněné hnisem. Může se také projevit jako vyrážka, která postihne kromě koutku také rty nebo kůži okolo rtů. Takový stav je velmi bolestivý, už proto ho nezanedbejte.

Čím podpořit hojení

Pokud jste vyřešili příčinu prasklých koutků a už jen čekáte na úlevu a zhojení rtů, můžete tomu štěstíčku jít kousek naproti. Nenechte rty přesychat. Velký pomocník je zde klasický jelení lůj, gel z aloe vera, propolisová mast nebo měsíčkový krém. Nepřestávejte s léčbou hned při úlevě, ale pokračujte do úplného vyléčení.

Jak léčíte praskající koutky vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články