Studený pot nejen jako reakce na špatné zprávy. Může ohlašovat i přicházející infarkt, hypoglykémii a další

Studený pot patří mezi časté varovné příznaky lidského těla při vnitřním nebezpečí. Zde najdete jeho nejčastější příčiny a vhodnou léčbu.

poceni i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Studený pot je termín, kterým odborníci popisují stav, kdy se člověk neustálé potí bez přítomnosti teplého počasí. Podle lékařky Elaine K. Luo jde ovšem o závažný příznak, kterým se vás tělo může snažit varovat před nebezpečnými onemocněními, jako je zejména srdeční infarkt, přílišný stres a úzkost nebo závažná infekce organismu. Pokud se s tímto problémem potýkáte i vy, rozhodně byste jej neměli nechat být bez jakékoliv pozornosti. 

Nejčastější příčiny studeného potu

Jako nejčastější příčinu studeného potu odborníci označují především přílišný stres a úzkost, které mohou obecně souviset s mnoha dalšími nebezpečnými poruchami. Kromě toho jej však může způsobovat také: 

  • Srdeční infarkt: Studený pot může být včasným varovným příznakem srdečního infarktu. Pokud se proto neustále cítíte lepkaví a zpocení, trpíte dušností a bolestí na hrudi, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.
  • Bolest a šok: Studený pot může být důsledkem bolesti způsobené nehodou nebo úrazem, které v lidském těle způsobily únik krve do orgánů nebo vedly ke snížení krevního tlaku. V tomto případě je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc.  
  • Hypoglykémie: Toto onemocnění je typické především pro osoby trpící cukrovkou 2. typu.  
  • Hypoxie: Jedná se o stav, kdy vaše tělo postrádá dostatek kyslíku. Může k němu dojít v důsledku zranění, zablokování nebo vystavení se nebezpečným alergenům či jedům. 
  • Závažná infekce: Studený pot může být reakce těla na závažnou infekci, jako je HIV nebo například tuberkulóza.
  • Menopauza: Studený pot může být důsledkem hormonálních změn způsobených menopauzou, které vedou k návalům horka. 
  • Úzkostná porucha: Studený pot může být příznakem sociální úzkosti, panických záchvatů a jiných psychických onemocnění. 
iZdroj fotografie: Freepik

Nyní již víte, že studený pot může být důsledkem mnoha zdravotních stavů. Ačkoliv je nutné řešit jej v každém případě, zvláště opatrní byste měli být, pokud jej doplňují příznaky, jako je rychlé a mělké dýchání, menší množství slin a suchost v ústech, rychlý srdeční tep, vyrážka na kůži nebo nevysvětlitelné uvolňování endorfinů. 

Nejvhodnější léčba studeného potu

Pokud jste se nechali vyšetřit odborníkem, přičemž vám nebyla diagnostikována žádná zdravotní porucha, ale stejně vás studený pot sem tam trápí, můžete přijmout určitá doporučení, která vám tento nepříjemný příznak pomohou minimalizovat. Mezi ta patří především: 

  • Udržujte pokožku čistou a suchou: Pravidelně se myjte antibakteriálními mýdly, která vám pomohou omezit zápach vznikající při pocení a účinně ochrání vaši pokožku před vnějšími vlivy. 
  • Noste absorpční ponožky: Při sportovních aktivitách noste ponožky, které absorbují vlhkost a přílišný pot. 
  • Vhodná obuv: Noste vhodnou obuv pro každou aktivitu, kterou pravidelně vykonáváte. Ta vám pomůže udržet nohy v suchu, regulovat přílišné pocení, a především se také vyhnout nepříjemnému zápachu.  
  • Upravte si svůj jídelníček: Některé potraviny a nápoje, zejména ty s obsahem kofeinu, mohou způsobovat nadměrné pocení. Snižte proto jejich příjem, abyste se ochránili před potenciálním nebezpečím. 
  • Relaxujte: Jelikož stres a úzkost patří mezi nejčastější příčiny studeného potu, vhodnou prevencí je především správná relaxace. Začněte proto praktikovat meditaci, jógu nebo dechová cvičení.

Jak často se se studeným potem potýkáte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články