Jitrocel byl pro naše babičky tou nejcennější bylinkou na zahradě. Je plný tělu prospěšných látek a zvládá i akutní situace

Přestože se mnoho lidí domnívá, že jde o plevel, jitrocel přináší řadu zdraví prospěšných vlastností. Na zahradě nebo na louce ho najdete vždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jitrocel je jedna z nejvíce přínosných rostlin, které se bohužel dostává v současné době jen velmi málo pozornosti. Jeho blahodárných přínosů si však cenili nejspíše již vaše prarodiče a kromě toho je podle odbornice Rachael Link velmi snadné jej najít – roste totiž na loukách, městských trávnících a se vší pravděpodobností také u vás na zahradě. Jeho benefity rozhodně stojí za zmínku, a proto se níže můžete seznámit se vším, co o jitroceli potřebujete vědět.  

Rostlina, která má co nabídnout

Lidé často zapomínají na bohatství, které jim nadělila sama příroda. A to přímo před jejich nos. Jitrocel je podle odborníků nejméně ceněná rostlina, která toho má však hodně co nabídnout – není proto žádným tajemstvím, že její blahodárné přínosy znali a hojně využívali pravděpodobně také vaši prarodiče. Můžete ji také znát pod různými názvy, a to jako jitrocel kopinatý, vejčitý, obyčejný nebo písčitý, přičemž v závislosti na odrůdě má různé tvary listů, ale květ zůstává stejný.

Pro svůj bohatý obsah cenných látek si jitrocel získal velkou oblibu zejména v lékařském průmyslu, kde je hojně využíván v mnoha léčivých přípravcích. Tato rostlina obsahuje látky, jako jsou třísloviny, avonoidy, organické kyseliny, karoten, vitamín C, vitamín K a minerální látky, jako je sodík, draslík, hořčík a zinek. Díky tak velkému množství obsažených složek disponuje řadou zdravotních přínosů, jako je například:

  • Antioxidační vlastnosti – jitrocel má schopnost stimulovat tvorbu interferonu a dodat tělu protilátky ničící viry v těle. Je proto vhodné používat jej například při nachlazení nebo astmatu
  • Čistící vlastnosti – jitrocel se hodně používá v kosmetice jako součást přirozených čistících tekutin.
  • Protizánětlivé vlastnosti – především co se týče sliznic krku, úst a trávicího traktu. Je proto vhodné užívat jej při zažívacích potížích.
iZdroj fotografie: Freepik

Kromě výše uvedených příkladů jitrocel také účinně pomáhá zklidňovat kašel, zanícená oční víčka a zanícené spojivky. 

Jak jitrocel využít ve svůj prospěch 

Jitrocel je velmi nenáročná bylina, která roste na suchých loukách, pastvinách, městských trávnících a často ji také můžete najít u sebe na zahrádce – nejlepší doba pro její sklizeň je od května do září. Pokud ji chcete použít pro vlastní účely, nabízí se vám hned tři nejlepší možnosti, a to zejména: 

  • Obklady – na postižené místo stačí přiložit očištěné listy jitrocele a následně je pořádně obvázat. Poté stačí rostlinu nechat několik hodin působit.  
  • Odvar z listů – Vložte do hrnce lžíci čerstvých listů jitrocele a zalijte je vařící vodou. Poté směs přikryjte a nechte vařit nejméně 5 minut. Po uplynutí této doby odvar vyjměte a nechte ho přikrytý dalších 15 minut. Jakmile budete mít hotovo, odvar sceďte a nálev pijte 2krát denně po půl sklenici – funguje jako ideální lék při zažívacích potížích.  
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Léčivý sirup – k přípravě této léčivé směsi potřebujete asi 350 gramů čerstvě natrhaných a omytých listů jitrocele, 250 ml medu, 70 ml vody a 300 gramů cukru. Listy po omytí nejprve pomocí mlýnku rozemelte, přendejte je do většího hrnce a poté přidejte zbývající ingredience. Sirup následně důkladně promíchejte, vařte asi deset minut, přeceďte a nakonec pasterizujte.  Následně jej můžete používat při nachlazení nebo příznacích astmatu.  

Jak často využíváte blahodárné přínosy jitrocele vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články