Přínosy křenu i bez nutnosti požití: ⁠Obklad z něj přiložený na čelo zažene migrénu do pár minut

Křen patří mezi nejsilnější přírodní léčiva, která disponují řadou zdravotních přínosů. Zde se můžete seznámit s těmi nejzajímavějšími z nich.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Křen je méně známá zelenina, která je typická svou ostrou chutí a vůní. Kromě světa gastronomie se ovšem používá již po dlouhá tisíciletí také k léčebným účelům v tradiční medicíně. Tento kořen totiž obsahuje podle Lizze Streit řadu sloučenin, které prospívají lidskému zdraví, a disponuje silnými antibakteriálními a protirakovinnými účinky. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejzajímavějšími přínosy, které nabízí štiplavý křen pro lidské zdraví.

Kořen křenu a lidské zdraví 

Křen patří mezi brukvovitou zeleninu (stejně jako hořčice, wasabi, zelí nebo brokolice) a odborníci předpokládají, že pochází z východní Evropy. Poznáte jej tak, že má bílý kořen a zelené listy, přičemž jej doplňuje charakteristický zápach a chuť, která může dráždit oči, nos a hrdlo. Kořen se pak obvykle pro využití v kuchyní strouhá a konzervuje v octu, soli a cukru (zejména abyste jej mohli používat jako koření). Oblíbená je také křenová omáčka, do které se přidává majonéza nebo zakysaná smetana.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí často zaměňuje křen s wasabi, dalším ostrým kořením, které se běžně využívá v japonské kuchyni. Důvodem je skutečnost, že většina japonských restaurací v dnešní době připravuje legendární wasabi právě na bázi kořene křenu (akorát míchají křenovou pastu se zeleným potravinářským barvivem). Pravé wasabi pochází z úplně jiné rostliny a má zemitou chuť. Kromě světa gastronomie ovšem přináší křen díky obsahu užitečných živin mnoho zdravotních přínosů. 

1) Křenová směs na kašel

Křen obsahuje mnoho užitečných živin, díky kterým vám dokáže pomoci s kašlem a nachlazením. Léčivou směs si můžete připravit smícháním 1 polévkové lžíce nastrouhaného křenu, 2 lžiček hnědého cukru a 1 čajové lžičky obyčejného cukru. Jakmile budete mít směs hotovou, nechte ji 3 až 4 hodiny odstát, a poté užívejte jednu polévkovou lžíci každých 4 až 5 hodin. Výsledky pocítíte téměř ihned. 

2) Zánět a infekce v krku

Pokud máte v ústech zánět nebo infekci, měli byste vyzkoušet výplachy úst nastrouhaným křenem. Ten jednoduše smíchejte ve čtvrt litru kvalitní brandy, nechte odstát alespoň 24 hodin a poté si po malých dávkách vyplachujte pusu. Antibakteriální a protizánětlivé látky obsažené v tomto kořenu vám pomohou odbourat veškeré mikroorganismy, které vám způsobily tento nepříjemný problém. 

3) Kožní onemocnění

Křen vám dokáže pomoci také s léčbou kožních onemocnění. Stačí namočit hrst nasekaného křenu do čtvrt litru octa, nechat ji 5 až 6 dní odstát a poté si výslednou šťávou potřít všechny skvrny na pokožce. Proces opakujte několik dní za sebou a již během chvíle si budete moci všimnout, jak se problém zlepšuje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Nepříjemné bolesti v krku

Abyste se zbavili nepříjemných bolestí v krku, stačí smíchat nastrouhaný křen, sůl, med a proso. Poté dejte malé množství této směsi do tenkého ručníku, přikryjte si krk obkladem a zůstaňte alespoň hodinu v klidném režimu. Téměř okamžitě ucítíte, že zánět mizí a krk vás přestane záhy bolet.

5) Proti migréně

Migréna je nepříjemný problém, který vám dokáže velmi snadno pokazit den. Abyste se jí zbavili, smíchejte mouku, křen a ocet, poté směs vložte do bavlněného hadříku a přiložte si ho na čelo. Během několika minut pocítíte zaslouženou úlevu. 

Jak se tato alternativní využití křenu osvědčila vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články