Přírodní cesta v boji s vyšším cholesterolem - JakZdravě.cz

Přírodní cesta v boji s vyšším cholesterolem

Hned na začátek je nutné vyvrátit jeden z nejčastějších mýtů – cholesterol trápí pouze obézní lidi. To není pravidlem. V mnoha případech trápí cholesterol štíhlé, mladé a aktivní lidi s ukázkovým BMI a žádnými příznaky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Je proto dobré těmto komplikacím předcházet preventivní konzumací potravin, které cholesterol přirozené snižují.
Vyšší než požadované množství cholesterolu v těle způsobuje jeho hromadění v tepnách. V nejtěžších případech dochází k ateroskleróze, která může vyústit až vážnými problémy se srdečním a krevním oběhem, krevními sraženinami, srdečními infarkty a mrtvicemi. Zajímat se proto o hladinu cholesterolu v krvi je velmi důležité. Pravidelnou konzumací některých potravin můžete jeho hladinu regulovat.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cholesterol často zvyšujeme nezdravým jídlem

Není cholesterol jako cholesterol

Při diskuzi o cholesterolu je nutné uvést na pravou míru, že ne každý cholesterol je škodlivý. Cholesterol můžeme rozdělit na ten „dobrý“ a „zlý“. V praxi se setkáte spíše s tímto označením:

  • LDL (lipoproteiny s nízkou hustotou)
  • HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou)

Právě LDL je pro organismus problémem. Zvyšuje riziko srdečních chorob a cévní mozkové příhody. Naopak HDL těmto komplikacím předchází a zabraňuje jeho usazování. Jeho hladina by proto měla být co nejvyšší.


iZdroj obrázku: Pixabay
Avokádo pomůže snižovat cholesterol

Potraviny snižující cholesterol

Odborníci k vyrovnání hladiny cholesterolu doporučují několik přírodních surovin. Patří mezi ně i základní potraviny, které vás možná překvapí. Příkladem je zelený čaj. Pokud vypijete alespoň 3 šálky denně, jeho silné antioxidační účinky vám pomohou snižovat hladinu LDL. Dále je doporučována citrusová šťáva (grepová, pomerančová i citrónová), chia semínka, probiotické jogurty nebo lisovaný česnek. Účinným pomocníkem jsou i oleje. Blahodárně působí zejména rybí, kokosový a některé druhy éterických olejů, například bazalkový nebo olej s lemongrass.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů