Krevní sraženina v těle může napáchat na vašem zdraví velké škody. Pokud na sobě pociťujete tyto příznaky, měli byste zakročit co nejdříve.
Cévy a tepny se s postupem věku člověka opotřebovávají, čímž se zvyšuje riziko vzniku krevní sraženiny. Tento problém by však nikdo neměl brát na lehkou váhu, neboť může podle lékařky Alana Biggers vést v důsledku k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvice nebo dokonce infarktu míchy. Abyste proto ochránili své zdraví před nebezpečím, níže jsme pro vás sepsali nejčastější příznaky, které vám pomohou rozpoznat přítomnost krevní sraženiny v těle.
Krevní sraženina v těle
Tepny a cévy v lidském těle představují složitý systém, který má za úkol přenášet okysličenou krev ze srdce do ostatních částí těla a z nich poté odkysličenou krev zpět do srdce. Za normálních okolností tento systém funguje hladce, ovšem někdy se v něm může objevit překážka zvaná krevní sraženina. Jedná se o pevný shluk červených krvinek a krevních destiček, který vzniká především při zranění, abyste příliš nekrváceli.
Krevní sraženina se však bohužel může vytvořit také v tepně nebo žíle, a to zejména vlivem sedavého životního stylu a neaktivního života. V takovém případě představuje velké nebezpečí, protože může krevní oběh v určitém místě ucpat nebo se odtrhnout a dostat se až do mozku nebo plic. Důsledkem tohoto problému může být vznik srdečního infarktu, plicní embolie nebo také mozkové mrtvice, což jsou onemocnění, která mohou závažně ohrozit váš život. Je proto důležité pozorovat na sobě níže uvedené příznaky,
Příznaky krevní sraženiny
Lékaři poukazují především na 4 časté příznaky, které svědčí o tom, že je s vaším oběhovým systémem něco v nepořádku:
- Pocit tíhy v hlavě nebo závratě po probuzení: Pokud na sobě pociťujete tento příznak, může se kromě výskytu krevní sraženiny v těle jednat také o ischemii nebo hypoxii. Jde především o důsledek nedostatečného prokrvení mozku či velmi husté krve.
- Dušnost a svíravý pocit na hrudi: Tento příznak opět poukazuje na nadměrnou hustotu krve v těle, kdy dochází k poruše dýchacích funkcí, protože kyslík se kvůli špatné průchodnosti oběhového systému nemůže včas dostat do plic.
- Nadměrné slinění během spánku: Odborníci také doporučují věnovat zvláštní pozornost slinění během spánku. Obecně se jedná o zcela přirozený proces, ovšem pokud se z něj stal chronický problém a objevuje se pouze na jedné straně úst, může se jednat o varovný signál krevní sraženiny v těle.
- Necitlivost končetin po probuzení: Jednou z jistých známek ucpání cév je necitlivost končetin po probuzení. Tento problém poukazuje především na její přítomnost v nohách.
Rizika krevní sraženiny
Pokud na sobě pociťujete výše uvedené příznaky, měli byste jednat ihned. Dopady krevních sraženin totiž mohou být fatální – zejména mohou vést ke vzniku srdečního infarktu, plicní embolie nebo mozkové mrtvici. Lékaři navíc uvádějí, že tento problém může vést k infarktu míchy (spinální mrtvici). V takovém případě se krevní sraženina objeví v tepně, která vyživuje míchu. Mezi příznaky tohoto problému patří především silná bolest zad, poruchy hybnosti, ochrnutí rukou a nohou, slabost a zadržování stolice a moči.