Pokud vypadá váš jazyk takto, raději byste měli kontaktovat lékaře

Vzhled vašeho jazyka může vypovědět mnohé o vašem zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději byste se měli poradit se svým lékařem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jazyk je důležitý orgán, který je součástí dutiny ústní a má hned několik významných anatomických a fyziologických funkcí, včetně chuti, mluvení a polykání. Pomáhá také při čištění úst. Pokud se však na něm objeví nějaké změny, a to zejména co se týče jeho vzhledu, struktury nebo zápachu, rozhodně byste to měli začít řešit co nejdříve – je totiž možné, že se jedná o příznaky nebezpečného onemocnění. Obzvláště opatrní byste měli být především v případě prasklin či bílé vrstvy. 

Bílé čáry na jazyku 

Bílé čáry na jazyku jsou příznakem onemocnění zvaného orální lichen planus, které může způsobovat velmi nepříjemné svědění a přecitlivělost. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů postihujících dutinu ústní a naštěstí nepředstavuje téměř žádné riziko. Nevyžaduje proto ani žádnou léčbu – ve většině případů zmizí sám od sebe, ovšem je vhodné se při jeho výskytu vyvarovat alkoholu a kouření cigaret.

Žlutá vrstva a vlnky

Žlutý povlak na jazyku je obvykle známkou kvasinkové infekce, která se nejčastěji objevuje při oslabení imunitního systému, a to zejména u dětí a dospívajících – může však také postihnout osoby, které používají ortodontická rovnátka. V každém případě byste se však měli o tomto příznaku poradit se svým zubním lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu. Vlnky se často objevují u dětí, když jejich jazyk roste rychleji než zbytek úst. U dospělých se poté může jednat o příznak hypotyreózy

Modřiny, puchýře nebo prasklinky 

Modřiny nebo puchýře obvykle vznikají po popálení nebo kousnutí do jazyka – většinou se jedná pouze o přechodné ranky. Pokud však tyto příznaky přetrvávají déle než dva týdny, rozhodně byste měli navštívit lékaře, protože by se mohlo jednat o příznak rakoviny. Co se týče prasklinek, ty se často objevují s věkem, ale neměly by být důvodem k obavám. Pokud se spolu s nimi však objeví otok jazyka, raději byste se měli také obrátit na svého lékaře, neboť by se mohlo jednat o Melkersson-Rosenthalův syndrom. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílá nebo černá vrstva

Bílá vrstva bývá často známkou špatné ústní hygieny a/nebo nadměrné konzumace alkoholických nápojů. Obvykle si v tomto případě stačí dobře vyčistit zuby, používat škrabku na jazyk a pít hodně vody. Obavy by ve vás neměla vyvolávat ani černá vrstva, přestože může vypadat děsivě. Ta má však také dobré vysvětlení – většinou se jedná o bakterie vzniklé v důsledku špatné ústní hygieny. Dále se pak může objevit také u lidí s cukrovkou nebo užívajících některá antibiotika.

Červený a bolestivý jazyk 

Pokud je váš jazyk výrazně červený a bolestivý, měli byste zkontrolovat, zda máte v těle dostatek vitamínů – podle odborníků se nejčastěji jedná o nedostatek vitamínu B12 a kyseliny listové (obojí lze zakoupit v lékárnách). Pozor byste si poté měli dát také před tzv. geografickým jazykem, který často vzniká v případě přecitlivělosti na určité druhy potravin, zubních past nebo koření. Tento vzhled se připisuje genetické složce a obecně nepředstavuje žádný typ onemocnění.

S jakými příznaky jste se setkali vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články