Proč dochází k potratu: Věk, trauma či užívání léků

Potrat je jednou z nejobávanějších a nejvíce traumatizujících situací, která může v životě ženy nastat. Vede k němu hned několik důvodů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Potrat může být emocionálně velmi náročným a bolestivým zážitkem. Může poznamenat nejen postiženou ženu, ale i jejího partnera a další blízké na celý život. Samovolný potrat může mít celou řadu příčin, a ne vždy se podaří určit, co přesně za ním stálo. Často je to i kombinace několika faktorů. Lékařka Stacy A. Henigsman, DO vysvětluje, že vliv má mimo jiné genetika, věk, poranění či onemocnění i užívání určitých léků.

Potrat může mít mnoho příčin

Ne vždy je možné jednoznačně určit, proč k potratu došlo. Tato situace může nastat i u mladých zdravých žen, které neužívají žádné léky a dodržují pravidla zdravého životního stylu. Existuje však několik faktorů, které riziko potratu zvyšují. Patří mezi ně zejména:

  • Věk: Jedním z hlavních faktorů, který může zvýšit riziko potratu, je věk ženy. Ženy, které (obzvláště poprvé) otěhotní ve věku vyšším než 35 let se obecně považují za rizikovější než ženy mladší.
  • Traumata: Fyzické trauma, jako je například nehoda nebo vážné zranění, může způsobit potrat. Stejně tak i emocionální trauma, jako je například ztráta blízkého člověka nebo silný stres, může mít na těhotenství negativní dopad.
  • Genetické faktory: Roli hraje samozřejmě i genetika. Některé genetické faktory totiž mohou riziko potratu zvýšit. Jedná se například o geneticky podmíněné reprodukční problémy nebo i genetické abnormality u samotného plodu.
  • Užívání léků: Negativní vliv na těhotenství a zvýšit riziko potratu mohou i některé léky. Patří mezi ně například nesteroidní protizánětlivé léky, některá antibiotika či antidepresiva. Negativní vliv mají samozřejmě i drogy a jiné návykové látky.
bolest břicha iZdroj fotografie: Freepik
Za potratem většinou stojí hned několik faktorů
  • Infekce: Infekce, jako například infekce močových cest nebo pohlavně přenosné infekce, mohou zvýšit riziko potratu. Infekce totiž mohou mít negativní vliv na zdraví plodu a mohou vést k předčasnému ukončení těhotenství. 
  • Chronická onemocnění: I některá chronická onemocnění, jako diabetes, hypertenze nebo autoimunitní onemocnění, mohou zvýšit riziko potratu. 
  • Hormonální nerovnováha: Hormonální nerovnováha, jako je například nedostatek progesteronu nebo příliš vysoká hladina estrogenu, může vést k potratu. 

V těhotenství je nutné vyhnout se určitým pokrmům a nápojům. Moc se o nich nemluví, ale vyvolají riziko potratu

Potrat může být způsoben kombinací různých faktorů. Pokud máte ohledně svého těhotenství obavy nebo jste potrat prožili, je důležité se poradit s lékařem, který vám může poskytnout podporu, informace a lékařskou péči potřebnou k překonání této obtížné situace. Velmi nápomocná může být i návštěva psychologa či psychoterapeuta. Zažil-li potrat někdo z vašich blízkých, zkuste je podpořit, v minulosti jsme s vámi sdíleli několik tipů od terapeuta, jak se v takové situaci zachovat.

Máte-li s potratem zkušenost, co vám pomohlo tuto náročnou situaci překonat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články