Léčí vše, od hlavy až k patě: Toto je nejlepší lidový lék, který má každý k dispozici

Jitrocele existuje mnoho druhů. Nejčastěji narazíte na jitrocel větší a jitrocel kopinatý. Druhý zmíněný má nejvíce léčivých schopností. Který recept si z něj připravíte, to už je na vás.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jitrocel má v lidovém léčitelství nejvšestrannější použití ze všech bylin. Navíc je nejdostupnější, protože jitrocel větší a jitrocel kopinatý najdete ve vašem okolí v trávě, u cest, na loukách i v lese. Jeho léčivé účinky jsou známé po tisíce let, velmi si ho cenili staří Řekové i čínští lékaři. Celkem se doporučuje až na dvacet čtyři různých zdravotních neduhů.

Na kůži i dýchací cesty

Oba druhy jitrocele se používají v lidovém léčitelství do pleťových vod a směsí na kožní problémy. Pomáhá totiž od svědění, léčí drobná poranění a pomůže vám potlačit nepříjemné příznaky po bodnutí hmyzem. Pokud se užívá vnitřně, pomáhá zmírňovat zánět, usnadňuje vykašlávání a tlumí kašel. Doporučuje se i při bronchitidě, astmatu a dalších zánětlivých onemocněních dýchacích cest.

Další skvělé účinky skrze celé tělo

Semínka jitrocele pomáhají proti žlučovým kamenům, používají se také k ničení parazitů a červů. V lidové medicíně se doporučují jako projímadlo u dětí. V případě ordinování lidové léčby dětem však buďte opatrní. Je lepší celou věc napřed konzultovat alespoň telefonicky s pediatrem nebo pediatrickou zdravotní sestrou.

7 receptů z jitrocele na jednotlivé neduhy

1. Proti akné a černým tečkám

Smíchejte 15-20 gramů čerstvě vymačkané jitrocelové šťávy, 10-15 gramů tučné smetany, pár kapek růžového oleje a lžičku měsíčkového oleje. Směs promíchejte a aplikujte na pleť.

Louka s rozkvetlými jitroceli iZdroj fotografie: Pixabay

2. Pročištění a plicní nemoci

K pročištění těla a proti plicním nemocem se doporučuje čerstvá šťáva z jitrocele. Potřebujete k tomu 500 gramů čerstvých listů jitrocele. Postup přípravy vám usnadní odšťavňovač, případně pečlivě rozdrťte ručním mixérem a následně přeceďte přes gázu.

3. Proti infekcím v dutině ústní

Jitrocel pomáhá na rány i záněty v ústech. Zbaví vás hnisání a urychlí hojení. Stačí vám listy jitrocele žvýkat nebo použít jako obklad na dásně.

4. Rychlý sirup na bronchitidu

Čtyři hrsti čerstvého jitrocele smíchejte s 300 gramy cukru a 250 gramy medu. Jitrocel před tím namelte mlýnkem na maso. Přidávejte vodu, cukr a med a zahřívejte, dokud se voda nevyvaří. Míchejte, dokud nezískáte hustý sirup. Ten si nalijte do sklenic a dejte do lednice. Při nemoci si dejte jednu lžíci několikrát denně.

5. Jitrocelový čaj

Dvě lžičky nakrájeného nebo drceného jitrocele zalijte horkou vodou a nechte deset minut louhovat. Poté sceďte a oslaďte medem. Čaj je vhodný i pro děti při nachlazení. Doporučená denní dávka se pohybuje pro děti i dospělé kolem dvou až tří šálků denně.

Jitrocel kopinatý v přírodě iZdroj fotografie: Pixabay

6. Obličejová maska z jitrocele

Rozprostřete si gázu a vystřihněte si v ní otvory pro oči, ústa a nos. Mladé listy jitrocele namelte, zalijte vroucí vodou v poměru 1:3 a vařte 3 minuty. Do vychladlé tekutiny pak namočte gázu a přiložte si ji na obličej zhruba na 15 minut. Pak opláchněte.

7. Pro domácí mazlíčky

Jitrocel je dobře snášen také domácími mazlíčky. Na rány a vyrážky u psů a koček můžete použít pro omytí silný jitrocelový čaj. Pokud si zvíře poraněné místo olizuje, můžete použít i jitrocelovou mast. V případě, že se rána nelepší, vyhledejte veterináře.

Podle některých lidových rad si pro úlevu od bolesti můžete vložit jitrocel do ucha.

Jaké domácí léky si připravujete z jitrocele vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články