Vědci našli odpověď na otázku silné a bolestivé menstruace. Řešení je skutečně až směšně jednoduché. Netrapte se už ani o den déle.
Žádné dvě ženy nemají zcela totožnou menstruaci. Některou potrápí více, jiná o menstruaci skoro neví. Mírné obtíže jsou zcela normální, rozhodně byste ale neměla strávit týden v křečích. Pokud je u vás silná a bolestivá menstruace pravidlem, je možné obtíže zmírnit změnou stravy. Podle vědců pomůže jednoduchá kombinace několika mikroživin. Náhlé a výrazné změny je samozřejmě potřeba bezodkladně řešit s lékařem či na nejbližší pohotovosti.
Síla menstruace je u každé ženy jiná
Některé ženy mají slabou a krátkou menstruaci, u jiných žen je delší, silnější a někdy i bolestivější. Silná menstruace může mít mnoho příčin. Redaktoři na webu Rodicov vyzdvihují zejména hormonální nerovnováhu, zánětlivé onemocnění v pánevní oblasti či děložní myomy. Na vině může být samozřejmě i prodělaný potrat či první menstruace po porodu a onemocnění jako adenomyóza či endometrióza.
Pokud vás dříve silná či bolestivá menstruace netrápila, poraďte se se svým lékařem, v případě náhlého velmi silného krvácení či bolestí jeďte raději na pohotovost, na vině může být akutní zdravotní problém, například mimoděložní těhotenství. Náhlé změny, velmi silné krvácení či krvácení mimo menstruační cyklus si vždy zaslouží zvýšenou pozornost.
Velký význam má vaše strava
Na síle a zejména bolestivosti menstruace se velkou měrou podílí i strava, jak již dříve informoval server Novinky. Pokud totiž dodáte tělu potřebné vitamíny a minerály, budete se během menstruace potýkat s menším množstvím problémů, než když budete jíst stravu plnou vysoce zpracovaných potravin.
Z vědeckých studií navíc vyplynulo, že nezdravá strava mívá často za následek poruchy menstruace, včetně nepravidelného menstruačního cyklu, silných příznaků PMS a silnou a bolestivou menstruaci. Důvodem je právě to, že tyto potraviny neobsahují dostatek mikroživin. Snažte se tedy jíst zdravou a vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu. Nejvhodnější potraviny na zmírnění obtíží souvisejících s menstruací jsme vám ostatně na JakZdravě již doporučovali.
Povolejte na pomoc doplňky stravy
Pokud pestrá strava nestačí, zkuste v období před menstruací a během ní doplnit omega-3 mastné kyseliny a vitamín B12. Podle výzkumů totiž právě tako kombinace dokáže výrazně snížit bolestivost menstruace. Pokud je navíc užíváte dlouhodobě, jejich efekt přetrvává ještě týdny po vysazení.
Web PrimaŽeny doporučuje i užívání některých bylinek, jako je typická ženská bylinka kontryhel obecný nebo například drmek obecný. Dalšími vhodnými bylinkami jsou hluchavka, řebříček, měsíček lékařský, tymián či šalvěj.
Pomoci může i cvičení
Jak jsme již dříve na JakZdravě zmiňovali, menstruace by neměla být překážkou ke cvičení. Je samozřejmě vhodné se v této době nepřepínat a místo sklapovaček či boxu zvolit mírnější a méně náročné cvičení, ale na pohyb jako takový rozhodně zanevřít nemusíte. Ba naopak, lehčí cvičení je pro tělo i v době menstruace velkým přínosem. Ideální je samozřejmě cvičit pravidelně, alespoň 3x týdně. Vhodnými sporty jsou například jóga, chůze, kondiční běh a plavání, jízda na bruslích a na kole nebo pilates.