Varování: Pokud máte doma toto kuřecí maso, nekonzumujte ho. Obsahuje nebezpečný druh salmonely

Potravinářská inspekce opět stáhla z pultů obchodů kuřecí maso nakažené salmonelou. Infekce je nebezpečná zejména pro malé děti a seniory.

Nakrájené syrové kuřecí maso na kostičky na dřevěném prkénku s nožem v kuchyni i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce pravidelně kontroluje bezpečnost potravin na pultech českých obchodů. Každoročně stáhne z prodeje nebo vydá bezpočet varování ohledně potenciálně nebezpečných potravin, které mohou obsahovat patogeny, jako je například salmonela. Ta se znovu objevila v kuřecím mase prodávaném oblíbeným řetězcem.

Varování před nebezpečným kuřecím masem

Nedávná výstraha kterou zveřejnila SZPI na svém webu PotravinyNaPranýři upozornila na nebezpečí spojené s konzumací kuřecích prsních řízků prodávaných v obchodním řetězci Tesco. Maso zajištěné na pobočce v Soběslavi obsahovalo patogenní druh salmonely. Tato situace představuje závažné riziko pro spotřebitele a Inspekce jej samozřejmě z prodeje stáhla. 

Maso šarže 23404102 pocházelo z Ukrajiny a jestli máte podezření, že jste mohli pozřít maso kontaminované salmonelou, sledujte svůj zdravotní stav. Pokud se objeví příznaky infekce vyhledejte lékařskou pomoc. O mase nakaženém Salmonelou jsme vás již v minulosti na webu JakZdravě informovali. Česká státní zemědělská a potravinová inspekce každoročně varuje před množstvím takových případů. 

Nebezpečný patogen v potravinách

Salmonela je rod bakterií, které jsou běžně přítomny v přírodě, zejména ve vodě, půdě, a ve střevech zvířat a lidí. Existuje několik druhů těchto bakterií, které mohou způsobit vážné střevní infekce.

salmonela zvracení iZdroj fotografie: iStock
Nevolnost a zvracení jsou jedněmi z příznaků nákazy salmonelou

Jedním z nejčastějších způsobů přenosu salmonely na člověka je konzumace potravin, které jsou touto bakterií kontaminované. Nejčastěji se jedná o maso, vejce, mléčné výrobky a syrovou zeleninu. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, při nedostatečném tepelném zpracování potravin nebo nedodržování hygienických opatření může dojít k infekci, která se projevuje následujícími příznaky:

  • bolesti břicha a křeče
  • nevolnost a zvracení
  • průjem 
  • horečka a zimnice
Smažené kuřecí nugety a hranolky

Hnus: Kuřecí nugetky v sobě nemají skoro žádné maso, zato skrývají salmonelu

U zdravých jedinců není obvykle nutná žádná zvláštní léčba, stačí dodržovat dietní opatření, pít dostatek tekutin a odpočívat. Pro osoby s oslabenou imunitou, malé děti a seniory však může infekce představovat závažné nebezpečí, je tedy lepší řešit stav s lékařem.

Jak se nákaza salmonelózou projevila u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články