Okamžitá úleva od ischiasu, bolesti kyčlí a zad. Doma, v klidu a bez námahy

Bolest sedacího nervu je nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého, a to bez ohledu na věk. Tyto cviky vám účinně pomohou s úlevou.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Bolest sedacího nervu může postihnout všechny lidi, a to bez ohledu na jejich věk, ovšem nejčastěji jí trpí především starší jedinci. Jedná se o velmi intenzivní bolest, která se táhne podél celého sedacího nervu a může vystřelovat až do dolní části zad a kyčlí. V případě, že není ischias léčen, může bolest přetrvávat až několik dní – nikdy byste jí však, jak tvrdí Amy Elizabeth Wolkin, neměli tlumit léky proti bolesti, protože ty neléčí její hlavní příčinu. Jako účinný způsob se proto nabízí protahování pomocí těchto osvědčených cviků.  

1) Přitahování kolene

Toto jednoduché protažení pomáhá zmírnit bolest ischiasu tím, že uvolňuje hýžďové a piriformisové svaly, které se mohou zanítit a v důsledku tlačit na sedací nerv. Začněte tím, že si lehnete na záda s nataženýma nohama a chodidly ohnutými vzhůru. Poté pokrčte pravou nohu, zapřete se rukama o koleno a jemně přitáhněte pravou nohu přes tělo k levému rameni. V této pozici vydržte 30 sekund – ujistěte se však, že cítíte protažení svalu, nikoliv bolest. Nakonec se vraťte do výchozí pozice, protažení opakujte 3krát a poté vyměňte nohy. 

2) Protažení hýždí 

Tento jednoduchý cvik účinně protáhne vaše hýžďové svaly a spodní část zad, čímž uvolní zanícený sedací nerv. Posaďte se na podlahu s nohama nataženýma rovně před sebou, pokrčte pravou nohu a pravý kotník položte na levé koleno. Následně se předkloňte a nechte horní část těla dosáhnout ke stehnu – v této poloze vydržte 15 až 30 sekund. Opět byste neměli cítit bolest, nýbrž jemné protažení. Cvik opakujte na druhou stranu. 

3) Protažení páteře 

Při bolesti sedacího nervu vám také dokáže pomoci správné protažení páteře – tímto způsobem totiž vytvoříte prostor a uvolníte tak tlak v oblasti hýždí. Posaďte se na zem s nohama nataženýma rovně před sebou a chodidly se špičkami vzhůru. Poté pokrčte pravé koleno a položte chodidlo na vnější stranu opačného kolena. Levý lokte nyní položte na vnější stranu pravého kolena a začněte jemně otáčet tělo směrem doprava. V této poloze vydržte 30 sekund, opakujte třikrát a poté vyměňte strany.

4) Protažení hamstringů 

Toto protažení vám pomůže zmírnit bolest a napětí v hamstringách, které způsobil zánět ischiasu. Položte si pravou nohu na vyvýšený povrch v úrovni boků nebo těsně pod nimi (židle nebo schod) a ohněte chodidlo tak, aby prsty směřovaly nahoru. Nyní začněte pomalu předklánět tělo směrem k chodidlu – čím dále půjdete, tím hlubší bude protažení. Snažte se však, abyste příliš netlačili a necítili bolest. Pohyb opakujte po dobu 30 sekund a poté protažení proveďte na druhou stranu. 

5) Předklánění trupu

Tento strečink vám pomůže uvolnit hamstringové svaly a zmírnit tak tlak, který vyvíjí na sedací nerv. Stoupněte si rovně a mírně vykročte levou nohou vpřed. Poté přitáhněte boky dopředu a zatlačte ramena dozadu, abyste stáli v pevné poloze. Nyní si položte ruce na boky a začněte trupem klesat dopředu (záda zůstávají rovná). Váhu udržujte na přední noze a snažte se vydržet 5 až 10 sekund. Poté protažení opakujte na opačnou nohu. 

Jak proti bolesti sedacího nervu bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články