Volné radikály mohou způsobit oxidační stres pokožky, který má za následek její předčasné stárnutí. Je potřeba s nimi bojovat včas.
Volné radikály způsobují v těle mnoho nežádoucích změn. Jedná se například o poškození DNA, zesíťování bílkovin a další změny. Volné radikály jsou vedlejší produkty chemických reakcí v těle, které vyžadují molekuly kyslíku. Nadměrné množství volných radikálů, jež se dostávají do těla skrze rentgenové záření, ozón, kouření cigaret, znečištěné ovzduší nebo chemikálie, poškozuje zdravé buňky v těle. V průběhu času se tato poškození hromadí a volné radikály tak výrazně urychlují proces stárnutí.
Co jsou volné radikály a jak ovlivňují stárnutí
Volné radikály, známé také jako reaktivní kyslíkové produkty, jsou vysoce reaktivní molekuly kyslíku. Jedná se vlastně o vedlejší produkt probíhajících biochemických reakcí v těle. Párové molekuly kyslíku se někdy rozštěpí na dva jednoduché atomy s nespárovanými elektrony. Tyto nespárované elektrony se pohybují po těle a hledají další elektron, aby vytvořily stabilní pár, a proto se označují jako reaktivní. Při své pouti tělem poškozují buněčné membrány, bílkoviny a DNA.
Mezi poškozenými buňkami jsou i buňky zodpovědné za tvorbu látek, jako je kolagen, elastin a kyselina hyaluronová, které dodávají mladé pokožce pevnost. Produkce těchto látek s přibývajícím věkem přirozeně klesá a oxidační stres tento proces ještě urychluje. Na pleti se tak objevují předčasné vrásky a pokožka ztrácí svou pružnost a lesk. Předčasné stárnutí se však netýká jen pleti, ale i zbytku těla, proto je žádoucí se snažit tento proces zpomalit.
Jak s volnými radikály bojovat
Kromě obecných rad, jako je vyhýbat se kouření a užívání drog, trávit dostatek času na čerstvém vzduchu, sportovat a zdravě se stravovat, je důležité i pečovat o vnitřní orgány, které s volnými radikály samy bojují. K nejdůležitějším patří játra. Ta totiž pomáhají neutralizovat volné radikály a odstraňovat toxiny a tím tělo chrání před škodami, které tyto látky páchají.
Pokud se však játra nedokážou vypořádat s jejich nadměrným množstvím, potřebují pomoc. V tomto ohledu vám může být nápomocná níže uvedená směs, kterou si můžete jednoduše připravit doma. Pokud ji budete pravidelně používat (ideálně ráno nalačno), můžete játra pročistit a uzdravit.
Směs na posílení jater
Postup je velmi jednoduchý, stačí smíchat 1 lžíci olivového oleje a 1 lžičku citronové šťávy. Používání této směsi pomůže udržet játra zdravá a omladit pokožku zevnitř i zvenčí. Tyto ingredience jsou velmi prospěšné, a to hned z několika důvodů. Podle několika studií je olivový olej velmi účinný při čištění jater a zlepšuje jejich funkci. Mimo to je také velmi oblíbeným domácím lékem na vysoký krevní tlak a cholesterol.
Při pravidelném používání pomáhá v boji proti zánětům, které v konečném důsledku způsobují potíže, jako je chronická únava, artritida, osteoporóza, obezita, cukrovka, srdeční choroby a rakovina.
Citronová šťáva zase posiluje imunitní systém. Navíc je bohatá na antioxidanty, které neutralizují volné radikály dříve, než poškodí zdravé buňky a urychlí stárnutí. Pravidelné užívání této směsi by tedy mohlo zmírnit poškození způsobené volnými radikály a vy si tak uchováte mladistvý vzhled po delší dobu.