Okolo večerního jídla panuje mnoho předsudků a mýtů. Někteří lidé například večeře záměrně vynechávají ve snaze zhubnout, přitom právě to může hubnutí zpomalit.
Říká se, že jídlo před spaním může způsobit přibírání na váze, jelikož se metabolismus večer zpomaluje. Večeře se tak stává úhlavním nepřítelem hubnutí. Podle některých odborníků je naopak jídlo před spaním naprosto v pořádku a může zlepšit spánek nebo hubnutí. Mnoho lidí si proto není jisto, kterou možnost zvolit. Jak vysvětluje výživový specialista Grant Tinsley, Ph.D., část problému spočívá v existenci důkazů podporujících obě strany sporu. Pojďme se tedy podívat na to, jak to s večerním jídlem je.
Večeříte příliš brzy
Mnoho lidí večeří velmi brzy, protože věří, že jim to pomůže zhubnout. Podle některých jedinců funguje večer metabolismus pomaleji, a tak se vše, co snědí, uloží do tukových zásob. Toto tvrzení jako takové však nemá žádné vědecké opodstatnění. Samozřejmě nemusíte sníst těsně před spaním celou pizzu, čokoládu a brambůrky, ale opravdu není nutné chodit spát hladoví.
Nebezpečí příliš brzké večeře spočívá také v tom, že budete mít později velký hlad, a tak sníte cokoli, co vám přijde pod ruku. Většinou je to něco rychlého a nezdravého. Ideální je večeřet cca 2 hodiny před odchodem do postele a dát přednost spíše lehčímu, avšak vyváženému a zdravému jídlu.
Nevěnujete pozornost tomu, co jíte
To, co večer jíte, je velmi důležité. Snažte se proto se v pozdějších hodinách vyvarovat nezdravých pokrmů s obsahem jednoduchých sacharidů a přebytku tuků. Jídlo by mělo obsahovat vhodnou kombinaci bílkovin, zdravých tuků a vlákniny, aby vás později nepřepadl již výše zmiňovaný hlad před spaním.
Mnoho lidí také večeří před televizními obrazovkami nebo s mobilem v ruce, a tak nevěnují jídlu samotnému žádnou pozornost. Snažte se tento zlozvyk odbourat, nejenže si jídlo nevychutnáte, ale také nemusíte vnímat signály mozku, že už jste snědli jídla dost.
Hned po večeři si lehnete, nebo jdete rovnou spát
Pokud si hned po jídle lehnete, může to způsobit reflux žaludku, nadýmání a překyselení žaludku. V ideálním případě byste se měli jít po večeři ještě na chvilku projít, ale pouhá běžná činnost v domácnosti, jako je odklízení nádobí, úklid kuchyně či příprava věcí, na další den postačí.
Málo pijete
Pijte dostatečné množství vody během dne. Obecně se doporučuje vypít denně dva až tři litry vody. Vyhněte se pití sycených nebo sladkých nápojů, a to obzvláště ve večerních hodinách, protože tím zbytečně zvyšujete denní kalorický příjem a můžete kvůli nim tedy přibývat na váze.
Máte doma nezdravé potraviny
Pokud večeříte příliš brzy, nebo večeře neobsahuje dostatek živin, pravděpodobně dostanete později hlad. Je velmi snadné zahnat hlad čokoládovou tyčinkou, sušenkami či balíčkem chipsů, pokud jich máte plnou spíž. Konzumace nesprávných potravin vede k přibývání na váze. Snažte se proto zásobit zdravými svačinkami, abyste v případě nutnosti mohli hlad zahnat bez výčitek.
Vhodné jsou zdravé varianty, jako jsou saláty, čerstvé ovoce, humus, ořechy a semínka. Neskladujte doma nezdravé potraviny, jako jsou chipsy, čokoláda, mražené či balené potraviny, abyste se vyhnuli pokušení.