Proč může být opalování nebezpečné a jak včas rozpoznat rakovinu kůže: Buďte opatrní, i pobyt na slunci má svá pravidla

Základní pravidlo pobytu na slunci: tričko, krém a klobouk. Nadměrné slunění může mít skutečně vážné následky, a proto platí „všeho s mírou“.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý člověk se potřebuje vystavovat slunečnímu záření, aby si vytvořil vitamín D (který napomáhá vstřebávání vápníku pro silnější a zdravější kosti). Nechráněné vystavení se slunečnímu ultrafialovému (UV) záření však může způsobit poškození kůže, očí a imunitního systému. Dr. Martin Weinstock, profesor dermatologie, mluví o tom, že může také způsobit rakovinu.

Pokožka a slunění

Přibližně 90 % zhoubných kožních nádorů je spojeno s nadměrným vystavováním se slunečnímu záření. Na druhou stranu, lidé, kteří na slunce prakticky nechodí, mají často různé zdravotní problémy. Pobyt na slunci, je pro lidský organismus velmi důležitý. Sluneční svit zlepšuje naši náladu a naše tělo produkuje vitamín D, který se podílí na metabolických procesech a zabraňuje vzniku rakoviny.

Dodržujte jednoduchá pravidla – nevystavujte se slunci v ranních nebo večerních hodinách, před 10. a po 17. hodině. Když je slunce v zenitu a jeho ultrafialové záření je nejsilnější, musíte svou pokožku chránit.

Jak se chránit před škodlivým zářením

Nejlepší ochranou je klobouk, brýle, oblečení s dlouhým rukávem atp. Vždy když jdete ven, použijte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Je však třeba mít na paměti, že krémy nesnižují riziko vzniku rakoviny kůže, jak vyplynulo z německé studie. Ano, chrání pokožku před spálením, i to je velmi důležité, ale před rakovinou vás sám neochrání. Správné oblečení naopak snižuje riziko vzniku zhoubného onemocnění. 

Rakovina nevzniká během jednoho nebo dvou dnů, ale je to velmi dlouhý, několikastupňový proces. Aby se zdravá buňka vyvinula v maligní, musí se její vnitřní genetická struktura opakovaně měnit. Někdy to trvá desítky let. Vyhýbejte se také soláriím. Z americké studie vyplývá, že kdyby se mladým lidem do 30 let zakázalo používat solária, výskyt melanomu by se snížil o 15 procent.

Typy rakoviny kůže

Jedním z nejzákeřnějších druhů je melanom kůže. Není příliš častý, nicméně jeho výskyt každoročně narůstá a je bohužel je velmi obtížně léčitelný. Existují také bazocelulární a dlaždicobuněčné karcinomy kůže. Jsou, řekněme, méně komplikované, ale v našem regionu jsou nejrozšířenější.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak odhalit rakovinu kůže v raném stádiu

 Pozornost byste měli věnovat každému znaménku, které vykazuje následující znaky:

  •  je větší než šest milimetrů v průměru
  • je asymetrické, má zubaté okraje a nerovnoměrné zbarvení
  • začalo rychle tmavnout nebo světlat nebo na něm vypadaly chloupky
  • svědí nebo pálí 

Každý z těchto příznaků je důvodem k návštěvě lékaře. Nespoléhejte na žádnou domácí léčbu a obraťte se na dermatologa. Ten vás při podezření na zhoubný nádor odešle k onkologovi. Čím dříve pro vás odborník najde tu nejlepší léčbu, tím dříve se vrátíte do normálního, plnohodnotného života.

Další faktory ovlivňující vznik rakoviny

Je mnoho faktorů, které mají vliv na vznik zhoubného bujení. Jsou totožné pro všechny typy rakoviny, nejen pro rakovinu kůže:

  • Stres: Stres, zejména chronický, vede k oslabení imunitního systému. A může nepřímo vyvolat vznik zhoubných nádorů. Při normálně fungujícím imunitním systému si tělo všimne zhoubné buňky a zničí ji. Nádor se nevyvíjí. Pokud však imunitní systém selže, buňka zůstane bez kontroly, není zničena a začne se množit a růst. Z tohoto nádoru se pak oddělují větve – metastázy, které se šíří po celém těle. 
  • Nezdravá strava: Podle Světové zdravotnické organizace je špatná strava nejčastější příčinou rakoviny. Japonská kuchyně je ze všech světových kuchyní považována za nejvhodnější. Obsahuje hodně mořských plodů a málo masa. Na druhém místě je středomořská strava. Dostatek zeleniny, ovoce a celkově vyvážená, zdravá strava tedy snižuje pravděpodobnost vzniku nádoru.
  • Kouření: Kouření je hned druhým největším rizikovým faktorem. Nejedná se pouze o rakovinu plic, ale také o velké množství dalších patologií. 
  • Životní prostředí: Na dalším místě je špatné životní prostředí. Pokud bydlíte ve městě nebo na místě se silným znečištěním, snažte se odjíždět do přírody co možná nejčastěji.

Jak se chráníte před nadměrným slunečním zářením?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články