Studené končetiny mohou být prostým důsledkem chladného počasí. Mohou však být i vedlejším efektem chemoterapie či příznakem anémie a jiných onemocnění.
Se studenými končetinami se čas od času setká každý. Většinou se jedná o naprosto běžný jev zimních měsíců. V některých případech však mohou studené končetiny indikovat i oběhové problémy či například anémii, poruchu štítné žlázy a jiná onemocnění. Mohou vzniknout i v důsledku užívání některých léků či léčby rakoviny.
Studené končetiny mohou značit zdravotní problém
Pomineme-li studené končetiny v důsledku chladu, mohou za nimi stát i některá onemocnění. Odborníci z webu Healthline tvrdí, že nejčastěji se jedná o potíže způsobené špatným prokrvením nebo poškozením nervů v rukou nebo nohou. Obvykle pak indikují:
- Anémii: Při nedostatku železa nemají červené krvinky dostatek hemoglobinu, aby byly schopny přenášet dostatek kyslíku k buňkám. Výsledkem jsou často právě studené ruce a nohy.
- Onemocnění tepen: Nohy a ruce jsou v tomto případě chladné z důvodu sníženého průtoku krve.
- Diabetes: Cukrovka může způsobit poškození tepen i nervů, obojí pak má za následek pocit chladu v končetinách. O tom, jak rozpoznat diabetes, jsme na JakZdravě již psali, věnujte proto pozornost případným příznakům.
- Nedostatečná činnost štítné žlázy: Jedním z příznaků hypotyreózy je právě pocit chladu. Mezi další příznaky patří bolest a ztuhlost kloubů, únava, suchá kůže, řídnutí vlasů a deprese.
- Rakovina: Zdravé tělo udržuje teplotu v určitém rozmezí, při onemocnění rakovinou je tato schopnost narušená, výsledkem tak mohou být studené končetiny. Pocit chladu může vyvolat také chemoterapie.
Jak se zbavit pocitu chladu v končetinách
Nejjednodušším a okamžitým řešením je obléci si teplé ponožky či rukavice, to však neřeší příčinu. Máte-li i další obtíže, objednejte se ke svému lékaři a nechte se vyšetřit. Začnete-li léčit příčinu, zmírní se i vaše obtíže. Lékařka Stacy Sampson, D.O dále doporučuje zvýšit příjem železa, protože právě anémie je jednou z častých příčin studených končetin.
Na JakZdravě jsme vám již doporučovali množství potravin, které železo přirozeně obsahují, zkuste tedy nejprve doplnit železo přirozeným způsobem. Lékař vám může doporučit i potravinové doplňky se železem. Pamatujte, že vstřebatelnost železa zvyšuje vitamin C, takže tabletu zapijte buď džusem nebo ji berte společně s vitaminem C jako takovým.