Hlad, žízeň, ztráta váhy a rozmazané vidění: Může se jednat o diabetes

Příznaky diabetu 1. i 2. typu jsou prakticky totožné. U mladých lidí a dětí se obvykle jedná o diabetes 1. typu, tedy autoimunitní onemocnění, které je ohrožuje na životě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když loni můj šestiletý syn skončil na JIP se záchytem diabetu, nechápala jsem, jak se to mohlo stát. Cukrovku v rodině nemáme, jsme aktivní a stravujeme se zdravě. K lékaři jsme šli, protože jsem myslela, že má zánět průdušek či zápal plic a k tomu má asi nastydlý močový měchýř. Teď zpětně si říkám, že symptomy byly přece naprosto jasné, jenže já v té době příznaky diabetu neznala. Alespoň jisté povědomí by však o nich měl mít každý, cukrovka vás totiž dokáže rychle ohrozit na životě.

Diabetem mohou onemocnět děti i dospělí

Cukrovka má hned několik podtypů, nejrozšířenější je diabetes 1. a 2. typu a gestační diabetes, tedy těhotenská cukrovka. Diabetes 1. typu se nejčastěji projeví v dětství a dospívání, ale může se manifestovat i později, a to až do 40 let věku člověka. Jedná se o autoimunitní onemocnění, příčina vzniku a rozvoje není dosud známá. Pravděpodobně však jde o kombinaci genetiky a vlivů prostředí. 

Imunitní systém z nějakého důvodu začne ničit beta buňky na Langerhansových ostrůvcích na slinivce, které produkují inzulín. Diabetik 1. typu je tak doživotně závislý na dodávání inzulínu zvenčí před každým jídlem. Onemocnění nelze nijak vyléčit. Oproti tomu diabetes 2. typu je obvykle spojen se životním stylem, avšak i zde hraje genetika jistou roli. 

běh - žena a muž běží v parku iZdroj fotografie: Depositphotos
Vznik diabetu 1. typu životním stylem neovlivníte, cukrovku 2. typu však ano.

Slinivka stále produkuje inzulín, jen citlivost těla na tento hormon je značně snížená. Pokud diabetik nezmění životní styl a nepodaří se mu dostat onemocnění pod kontrolu (například i pomocí léků), může být taktéž nutné podávání inzulínu injekčně.

Příznaky diabetu lze snadno zaměnit za jiná onemocnění

Jak jsem již psala v úvodu, když jsem šla se synem k lékaři, neměla jsem ani tušení, že je již v těžké ketoacidóze způsobené cukrovkou a od komatu jej dělilo jen pár hodin. Špatně dýchal, což jsem přičítala nějakému respiračnímu onemocnění, hodně spal, což je u nemocných dětí běžné, zato hodně pil a často močil (aby ne, když hodně pil). Také výrazně zhubl, ale týden před záchytem prodělal těžkou gastroenteritidu, kdy téměř nejedl, takže i pro úbytek na váze existovalo jednoduché vysvětlení.

Cukrovka může způsobit kromě jiného i vypadávání vlasů

Všechny tyto příznaky (žízeň, časté močení, únava a spavost, úbytek na váze a později i zrychlené dýchání) jsou u cukrovky (1. i 2. typu) běžné. Lékařka Kelly Wood, MD dodává, že mezi časté další příznaky patří také:

  • Velký hlad: Tělo sice dostává cukry z potravy, ale nemá dostatek inzulínu na to, aby se cukry dostaly do buněk, proto žádá další potravu.
  • Rozmazané vidění: Vysoká hladina krevního cukru může zapříčinit dočasný otok oční čočky.

Lékaři z ClevelandClinic ještě doplňují, že u diabetu 2. typu není nástup příznaků tak náhlý. Diabetes 2. typu je ve společnosti stále rozšířenější, ačkoli každoročně značně roste i počet diabetiků 1. typu. V posledních letech totiž obecně stoupá množství všech autoimunitních onemocnění, jako je kromě diabetu například lupus, revma či onemocnění štítné žlázy, o jehož příznacích jsme na JakZdravě již také podrobně psali.

Co vám tělo vzkazuje skrze dlaně: 5 očividných projevů, které mohou značit poruchy krevního oběhu i diabetes

Co dělat, když máte podezření na diabetes

Pokud se jedná o dítě či mladistvého, jeďte okamžitě do nejbližší nemocnice. Je velmi nepravděpodobné, že by se u tak mladých osob jednalo o diabetes 2. typu. U cukrovky 1. typu se zdravotní stav opravdu rychle zhoršuje a není možné léčbu odkládat. Jedná se o velmi závažný stav, který vyžaduje okamžitou odbornou léčbu. 

U starších osob je pravděpodobnější, že se jedná o diabetes 2. typu, kdy je vhodná konzultace s lékařem, ale nemusíte spěchat na pohotovost. Máte-li doma glukometr, změřte si ráno na lačno cukr v krvi, a když je naměřená hodnota vyšší než 5,5 mmol/l, zavolejte svému lékaři a domluvte se na dalším postupu. Zamyslete se nad svým životním stylem a dodržujte 7 jednoduchých pravidel, které jsme s vámi na JakZdravě již dříve sdíleli. Včasnou léčbou můžete rozvoj diabetu 2. typu zvrátit.

Jaké příznaky upozornily na diabetes vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články