Školu jste dokončili jen díky štěstí, vedoucí pozici vám dali omylem. Určitě už brzy musí všichni přijít na to, že ve skutečnosti jste neschopní a hloupí. To je syndrom podvodníka.
Pokud máte stále pocit, že nejste dost dobří, že úspěchy ostatních jen upozorňují na vaše nedostatky a vaše úspěchy nejsou zásluhou vašich schopností, ale dílem náhody, je možné, že trpíte tzv. syndromem podvodníka. Paradoxní je, že většina lidí, kteří syndromem podvodníka trpí, ve skutečnosti patří k těm nejschopnějším. Psycholožka MUDr. Vara Saripalli vysvětluje, jak tento syndrom vzniká a jak se s ním dá bojovat.
Co vlastně syndrom podvodníka je
Syndrom podvodníka nemá co dočinění s podvodníkem jako takovým. Netýká se lidí, kteří mají na svědomí velké finanční podvody či předstírají, že jsou někým jiným (například bohatou dědičkou). Trpí jím lidé, kteří jsou i přes své očividné schopnosti či talent přesvědčeni, že nejsou dost dobří. Mají pocit, že nejsou tak schopní či talentovaní jako ostatní a bojí se toho, že za chvíli přece musí tento jejich podvod někdo odhalit.
Žijí vlastně v neustálém rozporu mezi vlastním vlastním vnímáním sebe sama a tím, jak je vnímají ostatní. Pokud tímto syndromem trpíte, budete své úspěchy přičítat spíše načasování a štěstí než svému talentu a schopnostem. I když vás ostatní chválí, nevěříte, že jste si úspěch zasloužili vlastními zásluhami, a obáváte se, že ostatní si nakonec uvědomí totéž. V důsledku toho na sebe tlačíte, abyste pracovali ještě usilovněji.
5 typů lidí trpících syndromem podvodníka
Dle MUDr. Valerie Young, která se syndromem podvodníka dlouhodobě zabývá, existuje 5 typů lidí, kteří si myslí, že si svůj úspěch nezaslouží:
Perfekcionista: Často od sebe vyžadujete dokonalost v každém aspektu života. Místo toho, abyste po splnění úkolu ocenili vynaložené úsilí, kritizujete se za mnohdy naprosto malicherné chyby a máte pocit, že jste selhali.
Přirozený génius: Celý život jste si osvojovali nové dovednosti bez většího úsilí a věříte, že byste měli nové informace a procesy pochopit okamžitě. Pokud vám něco nejde snadno, vyčítáte si to.
Drsný individualista (nebo sólista): Věříte, že byste měli všechno zvládnout sami. Pokud nedokážete dosáhnout úspěchu samostatně, považujete se za neschopné.
Odborník: Než budete moci považovat svou práci za úspěšnou, chcete se naučit vše, co je o daném tématu třeba vědět. Myslíte si, že byste měli znát všechny odpovědi, pokud tomu tak není, máte pocit selhání.
Superhrdina: Kompetence spojujete se schopností uspět v každé roli, kterou zastáváte: student, přítel, zaměstnanec nebo rodič. Tlačíte na pilu a v každé roli vydáváte maximum energie.
Kde se syndrom podvodníka bere
Neexistuje jediná jasná příčina pocitů podvodníka. Vyvolává je spíše kombinace několika faktorů:
Výchova a prostředí v dětství: Tlak na dobré výsledky ve škole, srovnávání se sourozenci, důraz na vaši vysokou inteligenci, ostrá kritika chyb i přehnané opatrovnictví ze strany rodičů.
Osobnostní rysy: Perfekcionistické tendence, nízká sebedůvěra, sklony k neuroticismu.
Stávající příznaky duševního zdraví: Úzkost a deprese prohlubují syndrom podvodníka, a ten zase vyvolává úzkostné stavy a deprese. Vzniká tak nebezpečný kruh, ze kterého je obtížné uniknout.
Nové povinnosti: Obvykle mohou být pocity nedostatečnosti spojeny s novou prací, obzvlášť, pokud se jedná o vaši vysněnou práci.
Předpojatost: Významnou roli mohou hrát také genderové předsudky a institucionalizovaný rasismus. Výzkumy naznačují, že se tyto pocity častěji projevují u žen a lidí jiné barvy pleti.
Jak se s tím vypořádat
Tyto strategie vám mohou pomoci produktivně řešit pocity podvodníka:
Přiznejte si své pocity: Přiznejte si, co cítíte, a promluvte si o svých pocitech s někým, komu věříte. Uleví se vám a může vám to pomoci získat pohled zvenku.
Vytvářejte spojení: Nepodléhejte nutkání dělat všechno sami. Místo toho se obraťte na spolužáky, kolegy a přátele a vytvořte si síť vzájemné podpory.
Zpochybněte své pochybnosti: Když se objeví pocity podvodníka, zeptejte se sami sebe, zda tato přesvědčení podporují nějaká skutečná fakta. Poté vyhledejte důkazy, které je vyvracejí.
Vyhněte se srovnávání s ostatními: Každý má jedinečné schopnosti. Jste tam, kde jste, protože někdo rozpoznal váš talent a potenciál.
Vykročte ze své bubliny: Začněte se scházet s lidmi mimo tu skupinu, která ve vás pochybnosti vyvolává.
Jaké jsou vaše zkušenosti se syndromem podvodníka?