Tampony versus vložky: Seznamte se s veškerými pro a proti a vyhněte se ohrožení života

Tampony nebo vložky? Pokud si ani vy nevíte rady, který menstruační prostředek zvolit, zde se můžete dozvědět o všech jejich výhodách, ale i nevýhodách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho žen se stále nemůže rozhodnout, zda během svého menstruačního období zvolit tampony nebo běžné vložky – oba tyto prostředky totiž mají svá pro a proti, a proto může být podle odbornice Debra Sullivan složité určit, který z nich je pro ně ten nejvhodnější. Abyste tedy i vy měli jasno, zda zvolit tampony nebo běžné vložky, níže se můžete seznámit se všemi jejich benefity i potenciálním nebezpečím.

Pro a proti: Tampony  

Malé bavlněné tampony jsou v současnosti nejoblíbenějším menstruačním výrobkem, který se vyrábí v různých absorpčních variantách, aby se přizpůsobily každému průběhu tohoto nepříjemného období. Díky své velikosti je můžete vzít do kapsy, jsou velmi pohodlné a navíc jsou diskrétní. Mezi jejich další klady pak patří také skutečnost, že v nich můžete plavat (přičemž se nemusíte obávat, že by byly vidět) a když je správně zavedete, nemusíte jejich přítomnost ani výrazně pociťovat. 

Největší nevýhodou používání tamponů je naopak riziko syndromu toxického šoku, což je vzácná, ale život ohrožující komplikace některých typů bakteriálních infekcí. Podle odborníků byl tento problém spojován především s používáním superabsorpčních tamponů, což vedlo k určitým změnám u těchto výrobků – v současné době tak počet případů toxického šoku rapidně klesl. Abyste se vyvarovali i dalších potíží s užívání tamponů, měli byste je často měnit, střídat při slabém toku s vložkami a vyhýbat se používání jednoho tamponu po celou noc.

Další nevýhody a rizika spojená s používáním tamponů

Tampony jsou spojeny s dalšími nevýhodami, jako je například skutečnost, že jejich zavádění může být nepříjemné, například při zkoušení nové značky od jiného výrobce, nebo také mohou dráždit a vysušovat pochvu, což většinou vede ke svědění a nepříjemným pocitům. Kromě toho si některé ženy stěžují na to, že může být složité vybrat jejich správnou velikost. Tampony však představují i jiná rizika, o kterých pravděpodobně ani nevíte. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto menstruační prostředky jsou vyráběny z bavlny, na jejíž pěstování je spotřebováváno 16 % světových zásob pesticidů a herbicidů. To znamená, že se při jejich užívání veškerá chemická hnojiva použitá na bavlnu dostávají do vašeho krevního oběhu. Jde především o: 

  • Glyfosát – který označila Světová zdravotnické organizace (WHO) za potenciální karcinogen.
  • Dioxin – který je podle WHO vysoce toxický a může způsobovat reprodukční a vývojové problémy, hormonální poruchy nebo dokonce rakovinu.
  • Furan – ten je pro lidské zdraví, opět podle údajů WHO, stejně nebezpečný jako dioxin. 

„Množství dioxinu v tamponech je dnes nízké, ve srovnání s dřívějším stavem, ale stále je přítomen a jeho účinky se kumulují. I když je expozice dioxinu také velmi nízká, může délka používání tamponů zvýšit riziko různých onemocnění,“ sdělil Philip Tierno, profesor mikrobiologie a patologie na Newyorské univerzitě.

Pro a proti: Vložky

Vložky jsou oproti tamponům mnohem méně oblíbené – jelikož se aplikují zevně, mohou často připomínat spíše plenky, než menstruační prostředek. Většina žen, které je používají, však na ně nedá dopustit. Mezi jejich největší výhody patří především to, že se vyrábí v mnoha variantách, aby se přizpůsobily změnám vašeho toku a vašim aktivitám, jsou vhodné pro nováčky ve světě menstruace nebo pro ženy, které mají problémy s tampony. Můžete je nosit i přes celou noc, ale hlavně nezvyšují riziko toxického šoku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi jejich největší nevýhody patří naopak skutečnost, že mohou být vidět pod oblečením, což často způsobuje, že se žena během jejich užívání cítí nesvá. Kromě toho v nich nemůžete plavat, při intenzivnějším pohybu se mohou posunout z místa a různě se zmačkat, nejsou příliš diskrétní (například kvůli zvuku, který vydává jejich stahování ze spodního prádla) a stejně jako tampony může jejich nadměrná spotřeba přispívat k ekologickým problémům, neboť je nelze recyklovat.

Volíte raději vložky nebo tampony? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články