Pot napoví mnohé o našem zdraví. Každodenní používání deodorantů nám ale zabraňuje v získávání důležitých informací

Tělesný pach je spolehlivým ukazatelem vašeho zdravotního stavu, stresové zátěže, stavu osobní hygieny i toho, co jíte. Právě stravou jej lze významně ovlivnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když si to mnozí lidé plně neuvědomují, čich hraje v lidském životě významnou roli. Už malé miminko pozná svou maminku jen díky čichu. Vůně lidem pomáhá rozpoznat členy rodiny, vybrat si partnera, rozpoznat stresovou situaci nebo nebezpečí. U žen je vůně ještě sofistikovanější. V různých životních situacích voní lidé jinak. Jak vysvětluje internistka  Alana Biggers, M.D. tělesný pach může upozornit na mnoho zdravotních problémů, je proto dobré si těchto signálů všímat. 

Tělesný pach a zdravotní stav

Studie Kalifornské univerzity uvádí, že každý člověk má svůj vlastní pachový podpis, který je do značné míry určen genetikou, zdravotním stavem, osobní hygienou a také stravou. V mnoha ohledech je stálý, ale v některých situacích se mění, například v důsledku stresu, stravy či onemocnění. Je dobré věnovat těmto změnám pozornost.

Většinou sladký, ovocný zápach může ukazovat na přítomnost cukrovky. Zápach z úst je způsoben neschopností těla zpracovávat toxiny a jejich následným vylučováním ústy. Pokud je moč silně cítit po čpavku, může to znamenat infekci močových cest. Pokud čpíte jakoby rybinou či plísní, může to být důsledek bakteriální infekce.

Maskování tělesného pachu

Lidský čich má i velký vliv na mezilidské vztahy, protože lidé podvědomě vyhledávají společnost lidí, kteří voní zdravě.  Používání deodorantů a parfémů je však v dnešní době téměř povinné a přirozený tělesný pach je tak z velké části maskován. Je proto vhodné se ráno po sprše, ještě před použitím těchto kosmetických přípravků, zhluboka nadechnout a svou přirozenou vůni a v případě náhlých změn zbystřit. 

iZdroj fotografie: Freepik

Někdy je však tělesný pach natolik výrazný, že jej nepřekryje ani sebelepší deodorant. V takovém případě je vhodné mít na paměti, že nic nezlepší nepříjemný tělesný zápach lépe než zdravé stravování. Zaměřte se na konzumaci čerstvých a převážně syrových potravin a na vyloučení masa, cukru a vysoce zpracovaných potravin.

Potraviny, které zlepšují tělesný pach

Mnoho potravin vám může pomoci přirozený pach těla zlepšit. Patří mezi ně například:

Jablka

Jablka jsou skvělá v boji proti zápachu z úst. Přirozeně se vyskytující antibakteriální látky v jablkách pomáhají bojovat proti zápachu z úst a působí jako osvěžovač úst. Jablka také pomáhají předcházet usazování zubního plaku a množení bakterií.

Citrusy

Tělo absorbuje přirozeně se vyskytující pachy z citrusových plodů, jako jsou pomeranče, citrony a ananasy, a následně tuto vůni vylučuje pokožkou. Kyseliny v těchto plodech navíc způsobují, že voda odplavuje z těla toxiny, které  nepříjemný zápach způsobují.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje nejen katechiny, ale také polyfenoly. Polyfenoly jsou antioxidanty, které snižují obsah sirných sloučenin způsobujících zápach z úst. Pomáhají bojovat i proti dalším bakteriím, které mohou zápach z úst způsobovat. Třísloviny obsažené v zeleném i černém čaji navíc pomáhají udržovat nohy v suchu, čímž zabraňují zápachu nohou. 

Potraviny, které tělesný pach zhoršují

Existují samozřejmě i potraviny, které tělesný pach naopak zhorší. Kromě výše zmíněného masa a cukru mezi ně patří například:

Dýně

Dýně obsahují cholin, sloučeninu, která se metabolizuje na trimetylamin. Nadbytek trimetylaminu v těle může způsobovat tělesný zápach. 

Košťálová zelenina

Přesto, že je košťálová zelenina velmi zdravá, pokud vás trápí nepříjemný tělesný pach, měli byste ji konzumovat jen v omezeném množství. Košťálová zelenina, jako je brokolice, zelí, růžičková kapusta a květák, může totiž vytvářet nepříjemný tělesný zápach, který se při uvolňování potem ještě zesiluje. 

Vysoce zpracované potraviny

Nezdravé jídlo je plné zpracovaných ingrediencí, které postrádají sloučeniny běžně přítomné v přírodních potravinách a přirozeně pomáhajících neutralizovat nepříjemný zápach v těle. Snažte se tedy vyhýbat polotovarům, fastfoodu a nezdravým pochutinám. 

Které potraviny či zdravotní obtíže mají největší vliv na váš tělesný pach?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články