Varování: Tuto chybu dělá 74 % Čechů a nevědomky si tak ničí své zdraví

Pokud děláte tuto chybu i vy, připravte se na nejhorší. Děsivý příběh ženy vystrašil lékaře natolik, že raději varují společnost.

Zelená vizualizace bakterií Salmonella i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho lidí bere svůj domov jako místo bezpečí a klidu, kde se konečně mohou uvolnit po náročném dni v práci. Někteří však často zapomínají na to, že je také třeba uvnitř udržovat dobré prostředí, a to dle lékaře Marc Meth zejména co se týče ovzduší. Pokud by totiž bylo v místnosti příliš vlhko, mohlo by to přispět k tvorbě plsní a bakterií, které představují riziko pro vaše dýchací cesty. K problémů přispívá i pouhé věšení mokrého prádla. 

Většina Čechů dělá tuto zásadní chybu 

Pokud ve svých místnostech často věšíte prádlo, měli byste s tím rychle přestat. Jedná se totiž o velmi snadný způsob, jak tam vytvořit vlhké prostředí, které je jako dělané pro množení nebezpečných plísní a bakterií. Ty pak mohou ohrozit nejen vzhled vaší omítky, ale například i vaše dýchací cesty – zejména pokud se jim budete vystavovat často. 

Žena sedící vyčerpaně u pračky a okolo ní plno prádla iZdroj fotografie: Freepik
Sušení prádla v místnosti ohrožuje vaše dýchací cesty

Takový případ potkal ženu ve středním věku, která se obrátila na lékaře poté, co ji neustále trápila únava, kašel a potíže s dýcháním. Když přišla na kontrolu, nikdo si nevěděl rady s tím, co má dělat. Až po důkladném vyšetření vyšlo najevo, že trpí onemocněním aspergilózou, které dle serveru MayoClinic způsobuje nebezpečný druh bakterie. Ten se do jejího těla dostal právě prostřednictvím kontaminovaného ovzduší v místnostech, kde sušila prádlo.

Listy šalvěje na naběračce

Lidová bylinka, která roste téměř všude: Ničí infekce, uvolňuje dýchací cesty a pomáhá i na bolesti žaludku

Žena vysvětlila lékařům svou situaci a posléze jí bylo doporučeno, aby už nikdy ve svém domě prádlo nesušila. Dochází přitom totiž k odpařování vlhkosti, a pokud se místnost nevětrá, nebezpečné patogeny se začnou množit jedna báseň. Prádlo je proto lepší sušit vždy venku na sluníčku či pomocí vhodného spotřebiče. Na webu JakZdravě jsme také psali o jednoduchém triku, díky kterému se zbavíte plísně na nohou

Kde sušíte prádlo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články