Už žádný zubař: Tyto 4 pomocníci zničí zubní kámen cobydup

Zubní kámen není estetický a může způsobit mnohé komplikace. Stačí vyzkoušet pár domácích triků, které vám od něj pomůžou. A navíc ušetříte za dentální hygienu.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pravidelné prohlídky u zubního lékaře by měl absolvovat každý z mnoha důvodů. Stále častěji bývají doporučovány také návštěvy dentální hygieny. I ta má být součástí preventivní péče o zuby a také má pomoci usnadnit práci zubařům. Velmi často se právě na dentální hygieně přistupuje k odstranění zubního kamene, které není bolestivé, ale velice užitečné. Existují ovšem i způsoby, jak odstranit zubní kámen v pohodlí domova.

Zubní kámen

Zubní kámen není nic neobvyklého. K jeho vzniku dochází ze zubního plaku, do kterého se dostávají minerály z potravy ale i ze slin. Spolu s postupujícím časem dochází k přeměně měkkého povlaku na tvrdé nánosy kamene na zubech. Nánosy se mohou postupně zvětšovat, až se může stát, že budou pokrývat celou plochu zubu. Může to být částečně kvůli nedostatečné nebo nesprávné hygieně, ale jeho tvorba také závisí na složení potravy i kvalitě slin.

iZdroj fotografie: Freepik

Domácí způsoby odstranění zubního kamene

Domácí léčitelství má dlouhou tradici a není se čemu divit. Velmi často vychází z přírody, je levnější, šetrnější a hlavně lze vyzkoušet v pohodlí domova. A nejednou může ušetřit cestu k lékaři.

Himalájská sůl

Himalájská sůl se řadí mezi oblíbené pomocníky v přírodní léčbě. Nepřidává se ovšem jen do koupelí. Pokud chcete odstranit zubní kámen, potřebujete si připravit 26 % roztok. Ten může zatočit se zubním plakem již za jeden měsíc. Připravte si malou skleničku. Vhodné jsou skleničky na panáky. Do takovéto skleničky nalijte připravený roztok a namočte do něj zubní kartáček. A tímto způsobem si čistěte zuby každý den. Za jeden měsíc byste měli pocítit rozdíl. Sůl může zabránit také vzniku zubního kazu. Stačí osolit vodu a čisti 2x až 3x týdně.

iZdroj fotografie: Freepik

Kokosový olej

Kokosový olej je také známý především pro své výsledky v péči o pokožku, ale pomoci může i s odstraněním zubního kamene. Stačí si vložit lžíci kokosového oleje do pusy a převalovat jej mezi zuby. Nechte olej působit pět až deset minut a poté vyplivněte. Tento proces opakujte několikrát za týden.

Jedlá soda

Jedlá soda se smíchá s trochou vody a následně se nanese pomocí kartáčků nebo prstů na zuby. Hezky přejeďte každý zub. Ústa poté pořádně vypláchněte. Nedoporučuje se použití jedlé sody častěji než jednou za týden. Může totiž oslabovat a narušovat zubní sklovinu.

Ořechové skořápky

V boji proti zubnímu kamenu poslouží i ořechové skořápky. Stačí je vařit ve vodě po dobu přibližně 15 minut. Do připraveného a vychladlého odvaru si namáčejte zubní kartáček a čistěte zuby až 3x denně.

Jakými způsoby si doma odstraňujete zubní kámen?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články