Mocný česnek si poradí s bradavicemi i kuřími oky

Česnek je právem považován za přírodní antibiotikum. Používal se napříč historií jako lék nejen vnitřně, ale také zevně. Tyto účinky jsou platné i dnes.

Česnek jako lék na nachlazení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek je blízký příbuzný s cibulí, pórkem a šalotkou. Má silnou a lahodnou chuť, která ovšem nesedne každému. Při vaření se využívá pro dochucení jídel, ale vařením se síla jeho léčivých vlastností výrazně snižuje. Dietetička Amy Richter zdůrazňuje, že nejefektivnější léčivý účinek má česnek krátce po rozdrcení, a to nejen při konzumaci, ale také při zevní aplikaci.

Chřipkové období? Dejte si česnek

Česnek vám pomůže posílit imunitní systém, dodá vám ohromnou dávku vitamínů a antioxidantů, takže si na vás žádné nachlazení ani chřipka netroufnou. A pokud už si na vás nachlazení náhodou trouflo, konzumace česneku vám pomůže zkrátit nemoc z pěti dnů na pouhý 1,5 dne. Ač se to zdá neuvěřitelné, potvrdila to i vědecká studie.

Česnek a jeho vliv na oběhovou soustavu

Česnek snižuje vysoký krevní tlak u lidí s hypertenzí a snižuje cholesterol. Tím pomáhá jako prevence vzniku srdečních onemocnění. Ačkoli nezvyšuje HDL cholesterol (to je ten hodný), účinně snižuje ten „zlý“ LDL cholesterol.

Česnek zpomaluje stárnutí

Vysoký obsah antioxidantů v česneku chrání vaše tělo před poškozením volnými radikály. Toto poškození může způsobovat chronická onemocnění, ale také přispívá k rychlejšímu stárnutí. Pravidelná konzumace česneku v rozumné míře může zpomalit stárnutí, dokonce i stárnutí, které se týká vašeho mozku. Jeho antioxidační vlastnosti snižují riziko Alzheimerovy choroby a demence.

Ruce rozloupávající česnek na stroužky iZdroj fotografie: Freepik

A co česnek aplikovaný na kůži?

Česnek má největší sílu syrový a krátce po rozdrcení. Vděčí za to sloučenině jménem alicin, která se uvolňuje při drcení, rozmačkání nebo jiném narušení jeho celistvosti. Má silné antibiotické účinky, leknou se ho paraziti, viry, plísně i kvasinky. Česnek si poradí s bradavicemi a kuřími oky. Přípravky z lékárny bývají drahé a málo účinné, proto zkuste rozdrcený česnek. Přiložte si ho na bradavici a přelepte náplastí na noc.

Chcete-li využít jeho skvělých léčivých vlastností také vnitřně, dbejte na doporučené denní množství, tj. 1 stroužek za den. Česnekem se dá předávkovat, osobám s citlivějším žaludkem se konzumace celého stroužku „jen tak“ nedoporučuje. A víte, co se stane, když si strčíte stroužek česneku do ucha?

Na jaké neduhy pomáhá česnek vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články