Co se stane, když se strčí stroužek česneku do ucha: Jeho antibakteriální účinky se využívají v lidové léčbě už desítky let

Česnek má přezdívku přírodního antibiotika. Při vnitřním užívání má mnoho prokázaných pozitivních účinků. Fungovat by měl i při zevním použití.

i Zdroj fotografie: MBisans / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek poznáte podle nezaměnitelné výrazné vůně a chuti. Doktorka Debra Rose Wilson souhlasí s tím, že česnek má antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Působí protizánětlivě a v některých případech může tišit bolest. Jeho výhody byly prokázány v souvislosti s jeho konzumací. Česnek posiluje imunitní systém a pomáhá při infekcích. Možná to je důvod, proč se využíval (a stále využívá) v lidovém léčitelství.

Česnek na bolest ucha

Podle babské rady lze využít čerstvý česnek k potlačení bolesti ucha. Dokonce si poradí se zánětem ucha během dvou dnů. Stačí zabalit kus čerstvého stroužku česneku do tenké látky a zastrčit si ho jako zátku do ucha. Tato metoda není nijak vědecky podložená, je známá však už desítky let a mnohým, kteří ji vyzkoušeli, pomohla. Za zkoušku to tedy rozhodně stojí.

Česnekový olej do ucha – dobrý nebo špatný nápad?

Další babská rada jde ještě dál a navádí, abyste si z česneku připravili olej. Příprava oleje klade důraz na sterilní přípravu a sterilizované nádoby, abyste si nezavlekli do ucha ještě další infekce. Ušní lékaři jsou toho názoru, že do ucha byste si neměli sami nic kapat. V případě zánětu středního ucha je nutné vyhledat odborníka včas, aby nedošlo k prasknutí ušního bubínku.

Proč bolí ucho a jaká léčba je vhodná

Jak už bylo zmíněno výše, bolest ucha patří nejčastěji k zánětu středního ucha. V tomto případě, obzvlášť jde-li o dítě, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Antibiotické kapky pomohou v raných stádiích zánět vyléčit. V pokročilých stádiích se musí přistupovat k píchnutí ucha a vypuštění nahromaděného hnisu, který způsobuje bolest.

Česnek na dřevěném prkénku, stroužky česneku a oloupané stroužky česneku iZdroj fotografie: Freepik

Co se tedy stane, když si dáte česnek do ucha?

S přihlédnutím k účinkům česneku vám teoreticky může ulevit od lokálního zánětu, hlouběji do ucha se nedostane. V případě zánětu středouší neztrácejte čas lidovými léky a vyrazte rovnou k lékaři. Česnekem v uchu si moc nepomůžete. S největší pravděpodobností bude akorát vaše ucho vonět po česneku.

Zkoušeli jste někdy použít česnek na bolest ucha? Jak to dopadlo?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články