Jak poznat, že je v těle lymfom: Kromě nahmatání ho prozradí horečka nebo dušnost

Lymfom souvisí s lymfatickým systémem, bílými krvinkami a obranyschopností organismu. Aby vaše tělo správně fungovalo, zkontrolujte občas své lymfatické uzliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lymfom je typ rakoviny definovaný jako skupina nádorových onemocnění postihující buňky lymfatického systému, které hrají velmi důležitou roli v obranyschopnosti vaší imunity. Jedná se o složitý soubor uzlin a cév, které pohybují lymfatickou tekutinou obsahující bílé krvinky – ty zase bojují proti různým infekcím a zachycují bakterie a viry. Pokud však dojde k rozvoji lymfomu, začne tento systém podle Dr. Teresa Hagan Thomas napadat vaše tělo a poškozovat kostní dřeň, slezinu, mandle, brzlík a samotné uzliny, což může závažně ohrozit vaše zdraví. 

Příznaky, na které by si měl každý dát pozor

Prvním příznakem lymfomu je často nebolestivý otok na krku, vnitřní straně paže nebo v tříslech. Zduřet však mohou také samotné lymfatické uzliny nebo tkáně v jiných částech těla, například ve slezině – toto zduření však může vést k rozvoji dalších příznaků, protože vyvolává stlačení žil nebo lymfatických cév, nervů či žaludku, což vede k otokům paží, bolestem, necitlivosti, brnění nebo pocitu plnosti. Obecně však platí, že nejčastěji můžete toto nebezpečné onemocnění rozpoznat podle následujících zámek: 

  • horečka
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
  • bolest břicha
  • nedostatek energie
  • dušnost a problémy s dýcháním
  • svědění (až u 25 % pacientů se objevuje svědění, nejčastěji v oblasti dolních končetin)

Bohužel je nutné poznamenat, že se jedná o poměrně nespecifické příznaky, a proto je mají lidé tendenci často přirovnávat k jiným, méně závažným onemocněním, například chřipce nebo virovým infekcím. V těchto případech však netrvají příliš dlouho – pokud je ale na vině lymfom, mohou příznaky přetrvávat dlouhé týdny a měnit svou intenzitu. 

Jak zkontrolovat své uzliny 

Lymfatické uzliny jsou malé kulaté shluky tkáně, které jsou nedílnou součástí lymfatického systému. Mají totiž zásadní význam pro imunitní reakci organismu, a proto se obvykle zvětší, když dojde k infekci některé části těla nebo jiným problémům – v některých případech mohou dokonce zůstat zduřelé i po několik týdnů po vyléčení onemocnění. Přesto je vhodné vědět o jejich umístění a v případě nejasností se raději poradit se svým praktickým lékařem. Nahmatat je můžete zejména: 

  • v oblasti krku, na stranách
  • v oblasti horní části hrudi a vrcholcích ramen
  • v oblasti podpaží
  • v oblasti třísel
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrola těchto míst vám dokáže pomoci odhalit včas možný zdravotní problém, a proto byste je měli alespoň jednou za čas nahmatat nebo je zkontrolovat pohledem. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, pokud jsou zduřelé déle než týden, protože by mohlo jít o závažnou infekci – stejně tak, pokud se spolu se zduřením objevují i jiné příznaky nebezpečných onemocnění, jako je slabost, neustálá únava, mdloby a další nepříjemné intenzivní změny.

Jak často kontrolujete své lymfatické uzliny vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články