Vápník je velmi důležitý pro zdraví kostí a zubů. Z vaječných skořápek si jednoduše vytvoříte potravinový doplněk, kterým zcela pokryjete vaši denní potřebu vápníku.
Slepičí skořápky mají mnohá různá využití. V domácích chovech se rozdrcené skořápky přidávají do krmiva, aby měly slepice kvalitnější skořápky nových vajec a lépe nesly. Zahrádkáři zase používají skořápky jako přídavek stopových prvků do půdy, aby podpořili růst plodin. Hospodyňky používaly skořápky jako bělidlo na prádlo. A jak vysvětluje výživový poradce Atli Arnarson BSc, PhD, vaječné skořápky jsou velmi přínosné i pro lidský organismus.
Skořápka jako skvělý zdroj vápníku
Skořápka je tvrdý vnější obal vejce. Skládá se převážně z uhličitanu vápenatého, běžné, kvalitní a lehce vstřebatelné formy vápníku. Zbytek tvoří bílkoviny a minerály, jako je fosfor, draslík, železo, hořčík, selen a křemík. Vápník je jedním ze základních minerálů, který je hojně zastoupen v mnoha potravinách, včetně mléčných výrobků. Menší množství se nachází také v mnoha druzích listové a kořenové zeleniny.
V posledních desetiletích se jako přírodní doplněk vápníku používá prášek ze skořápek zpracovaný ze slepičích vajec. Z výzkumů vyplynulo, že vaječné skořápky obsahují zhruba 40 % vápníku, přičemž každý gram poskytuje 381-401 mg vstřebatelného vápníku. Půlka vaječné skořápky tedy může poskytnout dostatek vápníku pro pokrytí denní potřeby dospělého člověka, která činí 1 000 mg denně.
Co na to věda
Studie na potkanech a selatech potvrzují, že vaječné skořápky skutečně jsou bohatým zdrojem vápníku. Navíc se vstřebávají stejně účinně jako čistý uhličitan vápenatý. Podle některých zdrojů je dokonce jejich vstřebávání lepší než u doplňků stravy s čištěným uhličitanem vápenatým.
Studie na izolovaných buňkách zjistila, že absorpce vápníku z prášku z vaječných skořápek je až o 64 % vyšší než z čistého uhličitanu vápenatého. Vědci tyto účinky přičítají určitým bílkovinám, které se ve vaječných skořápkách nacházejí. Kromě vápníku a bílkovin obsahují skořápky také malé množství dalších minerálů, které mohou, stejně jako vápník, hrát roli ve zdraví kostí.
Zdravotní přínosy vaječných skořápek
Užívání prášku z vaječných skořápek může zlepšit pevnost kostí u lidí s osteoporózou. Jedna studie naznačuje, že může být účinnější než purifikovaný uhličitan vápenatý. Vaječné skořápky mají dle výzkumů také veliký přínos pro zdraví kloubů. Membrána vaječné skořápky se totiž skládá především z bílkovin ve formě kolagenu. Obsahuje také malé množství chondroitin sulfátu, glukosaminu a dalších živin. Pravidelná konzumace tedy může kloubům velmi prospět.
Příprava vaječných skořápek jako potravinového doplňku
Prášek z vaječných skořápek lze vyrobit doma pomocí tloučku a hmoždíře, případně můžete použít váleček či mixér. Vejce předtím umyjte, uvařte, oloupejte a osušte. Před konzumací vaječných skořápek se ujistěte, že jsou rozemlety zcela na prášek. Pokud plánujete prášek skladovat pro pozdější použití, je dobré skořápky před drcením zcela vysušit.
Prášek pak můžete přidat do jídla nebo ho smíchat s vodou či džusem. Jedna studie dospěla k závěru, že mezi nejlepší potraviny, do kterých lze přidávat prášek z vaječných skořápek, patří chléb, špagety, pizza a obalované, smažené maso. Zhruba 2,5 gramu vaječných skořápek by mělo stačit k pokrytí denní potřeby vápníku u dospělého člověka.
Možná rizika
Pro jistotu se s příjmem vápníku mírněte a neužívejte žádné další doplňky stravy, pokud vám je nedoporučí lékař. Někteří odborníci nedoporučují pravidelné užívání doplňků vápníku a pochybují o jejich prospěšnosti pro zdraví kostí. Obávají se také, že nadměrný příjem vápníku může způsobit zdravotní problémy, například ledvinové kameny, a potenciálně zvýšit riziko srdečních onemocnění.