Jedná se o velmi závažné onemocnění a často je zaměňováno s obyčejnou alergií. Příznaky se mohou projevovat jak u dospělých, tak u dětí. Podívejte se na nejčastější příznaky a jak předcházet problémům.
Celiakie je onemocnění, kdy je člověk citlivý na lepek obsažený v obilí, který způsobuje postižení sliznice tenkého střeva. Odborný název je známý spíše jako nesnášenlivost nebo intolerance lepku, a jde o poměrně závažný problém. Kdo jím trpí, měl by znát alespoň některé z příznaků, aby celilakii podchytil dříve než způsobí rozsáhlejší škody. Jestliže některé z nich déle pociťujete, ale zatím bez jasné příčiny, zvažte návštěvu lékaře.
Co je to celiakie a jak ji poznám?
Celiakii trpí nejen dospělí, ale také děti bez ohledu na stravovací návyky. Existuje na ni také genetická predispozice, avšak ne u každého se nemoc v průběhu života projeví. Podstatou je porucha imunity sliznice tenkého střeva, která reaguje na přítomnost lepku nepřirozeným a abnormálním způsobem. Ta nedokáže zpracovat komplex bílkovin obsažených v části obilných zrn pšenice, žita, ječmene ani ovsa. Celilakie je často zaměňována s alergií kvůli podobným příznakům, což by měl vždy potvrdit lékař.
Klíčem k léčbě jedině bezlepkové potraviny
Po požití lepku má celiak velké bolesti břicha a zažívací potíže jako je nadýmání, průjem, někdy i zácpa, nechutenství nebo zvracení. Mezi atypické příznaky patří chudokrevnost, podvýživa a ztráta vitální energie, řídnutí kostí, deprese, neplodnost u mužů i žen, opakované potraty atd. Jediným způsobem, jak si od potíží ulevit, je úplné vyloučení lepku ze svého jídelníčku.
Potraviny, které se dají označit za bezlepkové, musí obsahovat maximálně 20 mg lepku na 1 kg potravin. V obchodech jsou označeny symbolem přeškrtnutého pšeničného klásku a nápisem „Gluten free“ nebo „Bez lepku“. Všechny potraviny obsahující lepek musí mít na obalu vysloveně napsáno, že mohou stopy lepku obsahovat. Do různých potravin se totiž dostává v průběhu jejich zpracování, proto čtěte složení a informace na obalu každého výrobku.