Každý už zažil škytavku, ovšem pro mnohé z nás je jednou velkou neznámou. Proto vám prozradíme, co to vlastně ve své podstatě je, jaká je její příčina a jak se jí lze lehce zbavit.
Škytavka je poměrně běžná. Všichni jsme jí bez pochyb už někdy zažili. Vždy se samozřejmě objeví v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy potřebujeme být v klidu a potichu. I přesto, že je to přirozené, se jí však chceme zbavit co možná nejrychleji. Takže, co to vlastně škytavka je, jaké jsou její příčiny a jak se z ní jednoduše vyléčit? Na to všechno odpoví a prozradí vám triky Corinne Osborn.
Co se děje v našem těle při škytavce
Škytavka jsou v podstatě nekontrolovatelné stahy bráničního svalu. Těsně pod plícemi se nachází právě tato takzvaná bránice, což je sval, který ovlivňuje naše dýchání. Když se stáhne, tak se naše plíce roztáhnou a naplní se kyslíkem. Zatímco naopak, jakmile se tento sval uvolní, tak plíce se vyprázdní. Často můžete slyšet pojem, jako je dýchání do bránice, neboli do břicha. Tím docílíte takzvaného hloubkového dýchání oproti pouze povrchovému.
Zatínání a povolování této bránice má určitý rytmus, a když se stahy dostanou mimo něj, tak přichází ta nám všem známá škytavka. Každé zatnutí bránice má za následek uzavření hlasivek i s hrtanem. To dále způsobí náhlý příval vzduchu do plic. Tělo na tento stav reaguje lapáním po dechu a zároveň vydáním zvuku typického pro škytavku, který je pro ni naprosto charakteristický.
Jaké příčiny vedou ke škytání
Škytavka může mít hned spousty příčin. Je naprosto však dost nepředvídatelná a většinou rychle přijde a do pár minut za odejde. Přestože těch pár minut může být opravdu nepříjemných. Mezi časté důvody tedy patří konzumace kořeněného jídla, pití alkoholu či sycených nápojů, emoční stres nebo přejídání. Na seznamu je i jezení příliš studeného nebo teplého a náhlá změna teploty okolního vzduchu.
Jestliže však škytavka přetrvává, pak to může mít příčinu úplně jinou. Nejspíše jde totiž o podráždění bráničního nebo bloudivého nervu, které mají oba velký vliv na funkčnost bránice a její činnost. Tahle iritace může být způsobena podrážděním ušního bubínku či krku, zvětšenou štítnou žlázou, cystou nebo nádorem. Ovšem na vině mohou být i přemíra konzumace alkoholu či užívání tabáku.
Takto se škytavky zbavíte co by dup
Škytavka ve velké většině případů není znamením žádného vážného zdravotního stavu. Pokud však trvá už déle, tak může být opravdu nepříjemná a otravná. Jestliže ji máte již přes 2 dny raději kontaktujte svého lékaře. Jestliže jde pouze o krátkodobou škytavku, tak nejspíše zase sama odejde. Ovšem i toto pár minutové nepohodlí je možné zkrátit na, úplnou chviličku.
Mezi oblíbené triky patří dýchání do papírového pytlíku, nebo třeba snězení lžíce krystalového cukru, či vypití sklenice studené vody. Mezi metodami, ke kterým nepotřebujete nic speciálního, pak jsou zatáhnutí za jazyk, zadržení dechu, přitažení kolen k hrudi. U někoho proti škytavce může pomoci i pouhé zklidnění a uvolnění, čehož docílíte pomocí pomalejšího a kontrolovanějšího dýchání.
Jak často potkává škytavka vás a jaké proti ní máte triky?