Živočišné uhlí pomáhá nejen se zažívacími potížemi. Sníží cholesterol, odstraní rybí zápach a zachrání také při otravě

Aktivnímu uhlí se připisuje velké množství pozitivních zdravotních účinků. Výživová specialistka objasňuje, která z těchto tvrzení jsou podložená vědeckými poznatky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aktivní uhlí se prodává ve formě doplňků stravy i prášku a přidává se do různých potravin a výrobků pro domácnost. Výživová specialistka Kim Chin vysvětluje, že pórovitá struktura aktivního uhlí se záporným nábojem pomáhá zachycovat toxiny a zabraňuje jejich vstřebávání do těla. V tomto článku se seznámíte s tím, co je aktivní uhlí, a také s jeho přínosy, vedlejšími účinky a dávkováním.

Co to aktivní uhlí je a k čemu se používá

Aktivní uhlí je černý prášek bez chuti a zápachu, který se již od starověku používá k léčbě různých onemocnění. Je to vlastně druh dřevěného uhlí, které je zpracováno tak, aby bylo poréznější. V současné době se nejčastěji využívá ve zdravotnictví k léčbě předávkování drogami nebo jako nouzový prostředek proti otravám.

Předpokládá se, že aktivní uhlí má několik dalších výhod, včetně menší plynatosti a nadýmání, nižší hladiny cholesterolu a lepší funkce ledvin. Někteří lidé tvrdí, že pomáhá bělit zuby, filtruje vodu a dokonce léčí kocovinu. Níže naleznete vědecky podložené účinky aktivního uhlí.

Akutní léčba otravy

Aktivní uhlí se používá jako nouzový prostředek proti otravě již od počátku 19. století. Je to proto, že se dokáže vázat na celou řadu léků a snižovat jejich účinky. Výzkumy prokázaly, že jej lze použít k léčbě předávkování léky na předpis i volně prodejnými léky, jako je aspirin, paracetamol a sedativa.

Podporuje funkci ledvin

Aktivní uhlí podporuje funkci ledvin tím, že snižuje množství odpadních produktů, které musí ledviny filtrovat. Zdravé ledviny jsou za normálních okolností velmi dobře vybaveny k filtrování krve, ale pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin, je jejich schopnost odstraňovat močovinu a další toxiny značně snížena.

Zmírňuje příznaky syndromu rybího zápachu

Aktivní uhlí může pomoci snížit nepříjemný zápach u osob trpících trimetylaminurií (TMAU), známou také jako syndrom rybího zápachu. TMAU je genetické onemocnění, při kterém se v těle hromadí trimetylamin (TMA), sloučenina, která zapáchá jako hnijící ryba.

Tělo obvykle přeměňuje TMA na sloučeninu bez zápachu, ale lidem s TMAU chybí enzym potřebný k této přeměně. To způsobuje, že se TMA hromadí a dostává se do moči, potu a dechu, což způsobuje odporný rybí zápach. Studie ukazují, že porézní povrch aktivního uhlí může vázat malé zapáchající sloučeniny, jako je TMA, a zvyšovat tak jejich vylučování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snižuje hladinu cholesterolu

Aktivní uhlí může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Výzkumy z 80. let 20. století naznačují, že aktivní uhlí se může vázat na cholesterol a žlučové kyseliny obsahující cholesterol ve střevech a bránit jejich vstřebávání.

Další možná použití aktivního uhlí

Aktivní uhlí je oblíbeným domácím lékem na několik dalších onemocnění. Neoficiálně se uvádí, že aktivní uhlí bělí zuby, léčí kocovinu a zmírňuje akné. Tato tvrzení však dosud nebyla nijak vědecky potvrzena. Následující výhody ovšem prokázány byly:

  • Snížení plynatosti: Jedna nedávná studie uvádí, že užívání aktivního uhlí 8 hodin před ultrazvukovým vyšetřením břicha výrazně snižuje množství plynu ve střevech, což usnadňuje získání jasného ultrazvukového snímku. 
  • Pomoc při průjmu: Jedna případová studie naznačuje, že aktivní uhlí může pomoci při léčbě průjmu, ale je třeba provést kvalitnější studie.
  • Filtrace vody: Aktivní uhlí může pomoci filtrovat vodu tím, že z ní odstraní nečistoty, suspendované látky a mikroorganismy, jako jsou bakterie – to vše bez ovlivnění pH nebo chuti vody.

Vedlejší účinky a dávkování

Aktivní uhlí je obecně považováno za bezpečné, ale může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je zvracení. Může také interferovat s některými léky. Je proto vhodné se o jeho užití poradit s lékařem či lékárníkem. Vždy dodržujte dávkování uvedené na etiketě. V případě otravy léky okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař může využít aktivní uhlí v dávce 50-100 g. Dětem se obvykle podává nižší dávka, a to 10-50 gramů v závislosti na jejich věku a hmotnosti.

K čemu užíváte aktivní uhlí vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články