Nejde vidět, ani nebolí: Vysoký cholesterol způsobuje infarkt i mrtvici

Pokud zjistíte, že máte příliš velkou hladinu cholesterolu, rozhodně byste měli rychle něco dělat. Jedná se totiž o nejčastější příčinu úmrtí na celém světě.

                   

Vysoká hladina cholesterolu představuje vážné nebezpečí, které by neměl rozhodně nikdo ignorovat. Pokud se tento faktor totiž neléčí včas, může přispívat k vyššímu riziku vzniku srdečních onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo vysoký krevní tlak. Jak proto radí server MedicalNewsToday, zaměřte se na svůj pravidelný jídelníček, neboť právě konzumace nezdravých potravin přispívá ke zvyšování cholesterolu a například i obezitě. 

Cholesterol lze snížit zcela přirozeně 

Mnoho lidí se potýká s vysokými hladinami cholesterolu, přičemž málokdo z nich o tomto problému skutečně má povědomí. Jedná se totiž o faktor, který na sobě člověk téměř nedokáže pocítit, dokud se situace nezhorší a nedojde k vážnějším potížím, jako je například mozková mrtvice, srdeční infarkt nebo srdeční selhání – ty se projevují zejména silnou bolestí na hrudi, dušností, migrénami, potížemi s koncentrací a často i kómatem. 

Srdeční infarkt iZdroj fotografie: Pixabay
Vysoký cholesterol může přispívat k infarktu a dalším srdečním nemocem

Jak ovšem uvádí lékařka Angela M. Bell, před potenciálními potížemi se můžete ochránit prostřednictvím své stravy. Důležité je jíst zejména zdravé tuky, které se nachází v semínkách, ořeších, olivovém oleji nebo také v avokádu. Stejně tak se zaměřte na vyšší příjem luštěnin, ovoce, zeleniny ryb a mořských plodů, a naopak se za každou cenu vyhýbejte zpracovaným či smaženým potravinám. Nebezpečí představuje i cukr. 

Víte, kdo je pesco-vegetarián? Recepty a výhody této diety

Pomůže i veganská a vegetariánská strava 

Ačkoli mnoho lidí stále veganskou a vegetariánskou stravu zavrhuje, jedná se o skvělý stravovací režim, který by měl každý vyzkoušet. Právě totiž rostlinné potraviny obsahují maximum užitečných složek a podporují chod lidského organismu, přičemž drží hladiny cholesterolu v normálu. Na webu JakZdravě jsme také již dříve psali například o úžasné kaši z batátů, která chrání tělesné buňky před stárnutím a nemocemi. 

Jak proti vysokým hladinám cholesterolu bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články