5 lékaři schválených způsobů, jak se zbavit hyperpigmentace. Sluneční skvrny, jizvy po akné či stařecké skvrny zmizí jednou provždy

Která žena by si nepřála mít dokonalou pleť? Mnohé ale trápí tzv. hyperpigmentace. Jedná se o běžný kožní problém, který lze léčit i přírodními prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadbytek melaninu v organismu způsobuje hyperpigmentaci. V důsledku toho se na kůži mohou objevit pihy, což jsou ostře ohraničené skvrny ve velikosti několika milimetrů. V těhotenství ženy mohou trpět na chloasma uterinum neboli melasma, jež se objevuje na spáncích a tvářích, říká lékařka Noori Kim, MD. Tento stav je podmíněn hormonálně. Pak se ještě lze setkat se stařeckými skvrnami, což jsou ztmavlé plochy na pokožce.

Proč hyperpigmentace vzniká

Na zbarvení pleti má vliv melanin. Je to přírodní pigment, který ovlivňuje i barvu vlasů a očí. Jenže pokud je ho hodně, dochází ke vzniku tmavých skvrn. Na vině bývá i nadměrné působení slunečního záření či hormonální vlivy. S rostoucím věkem se výskyt těchto tmavých skvrn zvyšuje, proto o nich hovoříme jako o stařeckých skvrnách. Hyperpigmentaci ale může způsobit i poranění nebo záněty v kůži. Typické je to pro akné, řezné rány, popáleniny, lupénku nebo atopickou dermatitidu.

iZdroj fotografie: Pexels
Jablečný ocet je výborným prostředkem na zesvětlení hyperpigmentace

Čím ztmavlé skvrny na kůži zesvětlit

V drogerii je k dostání kosmetika, která je přímo na hyperpigmentaci určena a příznivě ji ovlivňuje. Pomoci si ale lze i běžně dostupnými přírodními prostředky, jež jsou mnohem levnější alternativou. Už naše babičky využívaly výhod jablečného octa, s nímž o svou pleť pečovaly. Vyzkoušejte směs z 1 dílu jablečného octa a 1 dílu vody, kterou nanesete na skvrny a necháte působit po dobu maximálně 3 minut. Pak pokožku opláchněte. Postup by se měl opakovat alespoň dvakrát denně, aby měl žádoucí efekt.

iZdroj fotografie: Pexels
Skvrny na pokožce pomáhá zesvětlit gel z aloe vera

V hlavní roli aloe vera

Stoprocentně se vyplatí pěstovat doma na okenním parapetě rostlinu aloe vera. Má spoustu příznivých účinků na lidský organismus a jedním z nich je i to, že pomáhá v boji proti stařeckých skvrnám. Z jejích listů si vyrobíte přírodní gel, kterým potíráte postižené místo, a to nejlépe na noc. Ráno je opláchnete vodou. Opakovat můžete denně, než přijde kýžené zlepšení vzhledu kůže.

iZdroj fotografie: Pexels
Pleť je třeba dobře vyživovat a chránit před působením slunečních paprsků

Chraňte se před sluncem, nevymačkávejte pupínky

Jestliže na hyperpigmentaci trpíte, je dobré se tolik nevystavovat působení slunečních paprsků. Určitě je na místě používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem, který vaši pokožku ochrání, a to zejména na exponovaných místech kůže. A je tu ještě jedna věc. Komu by se na tváři líbil nevzhledný pupínek? Hned s ním pryč a vymáčkneme ho. Jenže právě tak může docházet ke zvýšené pigmentaci v důsledku zánětu kůže.

Jaké prostředky v boji proti tmavým skvrnám na kůže používáte vy?

Zdroj: EveryDayHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články