Přírodní gel, který si hravě poradí s odřeninami, spáleninami i bodnutími od hmyzu. K jeho výrobě stačí jedna běžná rostlina

Pokud si doma pěstujete vlastní aloe veru, tak jistě víte, že je to moc krásná dekorační rostlina. Co možná ale nevíte je to, že si z ní snadno můžete vyrobit multifunkční gel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních letech se hodně rozrostla obliba pěstování aloe very v domácích podmínkách, a není se čemu divit. Je to krásná rostlina s nádechem exotiky, která ozvláštní jakékoliv obydlí. Navíc ji nemusíte zalévat každý den, a kromě slunce skoro nic nepotřebuje k tomu, aby rostla neuvěřitelnou rychlostí. Jakmile chcete její pěstování rozšířit, jednoduše ustřihněte jeden lístek, dejte ho do vody, zasaďte – a máte další rostlinu. A to jsme ještě nemluvili o využití jejího vnitřku.

Proč stojí za to si gel vyrobit?

Na to je hned několik odpovědí, tvrdí SaVanna Shoemaker, MS, RDN, LD. Ocení jej ovšem hlavně ženy, jelikož přínosy aloe jsou především kosmetické. Aloe vera je bohatá na různé vitamíny a minerály. Obsahuje například vitamín A, C a E, které přispívají k hojení ran a zdraví pokožky. Tady již můžete tušit, k čemu je tedy výhodné gel využít. Jestliže máte nějaké odřeniny, spáleniny od slunce nebo bodnutí od komára, gel z aloe vera je pomoc číslo jedna. Pomůže vám ránu rychleji zhojit, má hydratační vlastnosti a vytvoří okolo daného místa ochrannou fólii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta zajistí, že se znovu jen tak nespálíte a vaše zranění se nebude vnějšími vlivy zhoršovat. Gel samozřejmě můžete využít i tehdy, kdy žádné poranění nemáte. Oceníte jej také v případě, pokud trpíte na akné či černé tečky. Jednoduše ho na problematická místa pravidelně nanášejte a brzy poznáte rozdíl. Zároveň ho využijete i v péči o vlasy. Pravidelná masáž pokožky hlavy gelem urychlí růst vlasů a zapracování malého množství do konečků je bude chránit celý den a zajistí jim lesk.

Co všechno je tedy potřeba na jeho výrobu?

Zde máte menší seznam:

  • List z aloe very (můžete použít vícero dle toho, kolik gelu chcete).
  • Škrabka nebo nůž na zeleninu.
  • Malá lžička.
  • Mixér.
  • Uzavíratelná nádoba na uskladnění.
  • Práškový vitamín C či E (nemusí být).
iZdroj fotografie: Freepik

Je důležité podotknout, že na výrobu gelu byste neměli používat moc listů, jelikož v lednici vydrží maximálně týden. Je proto lepší připravit si pouze přiměřené množství, které stihnete využít, a poté si gel vyrobit znovu. Jestliže byste ale jeho životnost chtěli prodloužit, tak do něj musíte přidat med či zmíněné vitamíny. To, jestli je gel v pořádku, poznáte okamžitě podle čichu, tudíž se nemusíte obávat, že byste nevědomky použili starý.

Postup přípravy je více než jednoduchý

Jakmile máte list z aloe very, tak jej dobře omyjte a odstraňte všechny nečistoty. Nejprve si odkrojte kraje, které mají menší ostré zoubky. Následně s pomocí nože odstraňte i vnitřní stranu listu, a to tak, že jej přitlačíte na pracovní desku a začnete odkrajovat. Jakmile máte hotovo, můžete si již všimnout gelu, který se uvnitř nachází. Nyní přichází moment, kdy si vezmete malou lžičku a s její pomocí vyberete všechen gel do mixéru. Není na tom nic těžkého, a vlastně je to celkem zábava.

Jen se ujistěte, že list pořádně držíte, a případně si vezměte na pomoc utěrku. Gel chvíli mixujte, dokud nevypění a nezkapalní. Pokud jej nechcete skladovat déle než týden, tak jej uzavřete a máte hotovo. V opačném případě přidejte některé z výše zmíněných látek, které jeho životnost prodlouží, a až v tom momentě jej uzavřete. V obou případech skladujte v lednici. Přidáním konzervačních látek můžete životnost prodloužit až na dva měsíce. Můžete jej také zmrazit jako kostičky ledu, v tom případě vydrží dokonce šest měsíců.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články