5 zdravotních komplikací, které způsobuje dlouhotrvající zácpa. Od zápachu z úst až po rakovinu tlustého střeva

Zácpa je velmi nepříjemný a často též bolestivý problém. Může ale také vyvolat  několik dalších zdravotních komplikací. Toto jsou ty nejčastější z nich.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zácpa patří společně s průjmem a plynatostí k nejčastějším zažívacím problémům. Často je způsobena pouhým nedostatkem vody nebo vlákniny, někdy je ovšem důsledkem ucpání tlustého střeva. V takovém případě je potřeba neodkladná lékařská péče. Praktická lékařka Stacy Sampson, D.O. vysvětluje, že čím pomaleji se potrava pohybuje trávicím traktem, tím více vody tlusté střevo absorbuje, stolice je tvrdší, a tím obtížnější je i vyprazdňování. Zácpa může být velmi bolestivá. A může také vyvolat 5 závažných onemocnění a zdravotních problémů.

1. Špatný dech

Zácpa může způsobit zápach z úst (halitózu). Bohužel lidé, kteří tímto problémem trpí, o něm ne vždy vědí. A pokud ano, málokdy ho kvůli studu řeší s lékařem. Zácpa může způsobit zápach z úst, protože se v těle hromadí toxické odpadní látky. To způsobuje stoupání plynů do úst a nepříjemný zápach, který se obtížně odstraňuje.

2. Rektální problémy a infekce

Pokud výkaly zůstávají dlouho ve střevech, dochází k opětovnému vstřebávání vody. Výsledkem je tvrdá a suchá stolice. Někteří lidé trpící zácpou uvádějí, že je vyprazdňování velmi bolestivé a může trvat i několik hodin. V důsledku toho se konečník zvětšuje, což může vést až k výhřezu konečníku.

3. Zvýšené množství toxinů

Kůže je největším orgánem lidského těla a odráží celkový zdravotní stav člověka. Zácpa zvyšuje hladinu toxinů v těle. V důsledku toho se je kůže snaží odstranit, což vyvolává akné, vyrážku, šupinatění, svědění atd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Kolorektální karcinom

Zácpa může být také příčinou rakoviny tlustého střeva. Tlusté střevo je uzpůsobeno k zadržování jen relativně malého množství stolice. Pokud člověk trpí zácpou, stolice se ve střevech hromadí. To poškozuje jejich vnitřní membránu a může způsobit praskliny, vnitřní infekce a vznik rakovinných buněk. V těchto případech je nutná invazivní operace.

5. Úbytek zdravých bakterií

Střevo obsahuje zdravé bakterie, které podporují imunitu a produkci vitamínů. Zácpa snižuje koncentraci bakteriální mikroflóry a zvyšuje náchylnost k infekcím a nemocem. Tyto bakterie také pomáhají udržovat stolici měkkou.

Snižte riziko zácpy

Riziko zácpy se zvyšuje s věkem. Zácpa může mít velký vliv na kvalitu vašeho života. Zejména pokud se jedná o jeden z výše uvedených problémů. Pokud tedy chcete zácpě předejít nebo už jí trpíte, zaměřte se na svůj celkový životní styl. Dbejte na dostatek pohybu a kvalitní stravu. Jezte hodně ovoce a zeleniny a vyhýbejte se zpracovaným potravinám. Přidejte do svého jídelníčku vlákninu a pijte větší množství vody. 

Buďte také opatrní při užívání laxativ. Projímadla mohou sice při zácpě pomoci, ale pravidelné užívání některých projímadel umožňuje tělu si na jejich účinek zvyknout. Vznikne tak nebezpečný návyk, kdy bude náročnější se vyprázdnit bez jejich použití, a je také možné, že bude potřeba zvyšovat dávku.

Co se proti zácpě nejvíce osvědčilo vám?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články