Malý dezert k odpolední kávě nepředstavuje velký problém, ale závislost na cukru se musí řešit co nejdříve. Je totiž stejně závažná jako ta na nikotinu nebo tvrdých drogách. A odvykání bolí.
Cukr je velice silný stimulant, který ovlivňuje naše tělo, vnímání chutí a především samotný mozek. Dochází k dočasnému otupení a intervaly, které je tělo schopné vydržet bez sladkého přídavku, se nebezpečně krátí. V tu chvíli je třeba zpozornět a přiznat si, že vás ovládá závislost. Není třeba si sladkosti beze zbytku odpírat, ale najít míru, aby neovlivňovaly mozek. Musí být jen drobným rituálem nebo milou odměnou.
Zaměřte se na plnohodnotné jídlo
Je nutné rozlišovat mezi skutečným hladem, který přichází v době snídaně, oběda nebo večeře, a chutí na něco nezdravého a zakázaného. Druhý případ je exemplárním příkladem ovlivnění mozku. V první fázi musí být člověk nejsilnější a neustále připravený. Den předem si nachystejte svačinky plné zdravých tuků a bílkovin jako ryby, vejce, ořechy nebo olivy. Jakmile vás přepadne mlsná, vyměňte čtverečky čokolády za zdravější variantu.
Oklamejte chutě a věnujte se sobě
Stejně jako vzteklé dítě uklidníte odvedením pozornosti k něčemu zajímavému, musíte i nezvladatelné chutě přesměrovat jinam. Ideální je desetiminutová sprcha, svižná procházka a běh. Tělo se zahřeje a zažene chutě na jídlo, na sladké obzvlášť. Při pohybu je ale třeba myslet na dostatek energie, aby nedošlo k mdlobám z hladu.
Bez přísných pravidel to nejde
Jako první byste měli svoji domácnost zbavit cukru. Pryč se sušenkami, dezerty, muffiny, cukrovinkami a slazenými nápoji. Většinu sacharidů se snažte přijímat z ovoce a chutě zahánějte čistou vodou s citronem a dostatkem bílkovin. Základem je i pravidelný a kvalitní spánek a minimum stresu. Poslední pravidlo je nejdůležitější. Hlad je absolutní tabu. Mezi jídly nesmíte pociťovat prázdný žaludek a každé jídlo by mělo splňovat požadavky na dostatek zdravých tuků i bílkovin. Jedině tak jde závislost na cukru překonat.