Fíky jsou jedny z nejlepších plodů, které si můžete dopřát. Snižují riziko rakoviny, zrychlují trávení a ozdravují nejen srdce

Fíky podporují zdravé trávení a účinně pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Potenciálních zdravotních přínosů však nabízí mnohem více.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Fíky jsou jedinečné ovoce, které si lidé oblíbili především pro jejich sladkou a specifickou chuť. Jak ovšem říká odbornice SaVanna Shoemaker, jíst byste je měli také proto, že jsou plné důležitých živin a nabízejí řadu potenciálních zdravotních výhod, včetně podpory zdravého trávení, snížení rizika srdečních onemocnění a regulace hladiny cukru v krvi. Níže se můžete podívat na ty nejlepší zdravotní přínosy, které lze získat pravidelnou konzumací fíků. 

1)    Obsahují bohaté množství důležitých živin

Čerstvé fíky nabízí bohaté množství důležitých živin, a zároveň mají relativně nízký obsah kalorií, díky čemuž jsou skvělým doplňkem zdravé stravy. Jeden malý (40gramový) kus obsahuje 30 kalorií, 1 gram vlákniny, 2 % denní hodnoty draslíku, hořčíku, riboflavinu, vitamínu K a 3 % denní hodnoty mědi (důležitý minerál, který se podílí na několika tělesných procesech, včetně metabolismu a produkce energie) a vitamínu B6, který je nezbytný pro správný rozklad bílkovin v těle a zdraví mozku. 

2)    Podporují zdraví zažívacího traktu

Fíky se již dlouho používají jako domácí lék nebo alternativní léčba zažívacích problémů, jako je například zácpa. To především díky jejich obsahu vlákniny, která změkčuje stolici, dodává jí objem a slouží jako prebiotikum – zdroj potravy pro zdravé bakterie ve střevech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3)    Mohou zlepšit zdraví cév a srdce

Pravidelná konzumace fíků pomáhá snižovat příliš vysoký krevní tlak a hladinu krevních tuků v těle, což může přispět ke zlepšení zdraví cév a snížení rizika srdečních onemocnění. Jak ovšem dodávají odborníci, aby byla tato skutečnost potvrzena, je stále zapotřebí provést další studie (zejména na lidech). 

4)    Pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi

Pokud vás trápí zvýšená hladina cukru v krvi, jako skvělý prostředek pro vyřešení tohoto problému můžete vyzkoušet každé ráno pít čaj z usušených fíkových listů. Dejte si však pozor, fíkové plody (nikoliv listy) obsahují poměrně velké množství cukrů, které mohou krátkodobě hladinu cukru v krvi zvyšovat. 

5)    Potenciální protirakovinné vlastnosti

Podle některých odborníků vykazují fíkové listy a přírodní latex z fíkovníku protinádorovou aktivitu vůči lidským buňkám rakoviny tlustého střeva, prsu, děložního čípku a jater. To ovšem neznamená, že konzumace fíků nebo pití čaje z jejich listů bude mít na vás stejné účinky – stále je totiž zapotřebí provést na toto téma další studie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6)    Mohou podporovat zdraví pokožky

Krém z výtažku ze sušených plodů fíků může mít příznivé účinky na vaši pokožku – zejména pokud je suchá nebo svědivá. To především proto, že toto sladké ovoce vykazuje antioxidační účinky na kožní buňky a snižuje rozpad kolagenu, který je podstatný pro zdraví kůže. Aby však byla tato skutečnost potvrzena na 100 %, je zapotřebí provést další studie, a to zejména na lidech. 

Jak často jíte fíky vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247
Události247
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě
VědaŽivě
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz
adbz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič