Špatné spaní? Melatonin. Deprese a úzkost? Melatonin. Jaké další benefity „hormon tmy“ nabízí?

Melatonin je důležitý hormon, který si jako doplněk stravy získal oblíbenost téměř po celém světě. Zde najdete vše, co o něm potřebujete vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řekne melatonin, většina z vás si pravděpodobně představí doplněk stravy, který je známý především jako přírodní prostředek na podporu spánku. Jak ovšem říká odbornice Rachael Link, jde o blahodárný hormon, který přináší také řadu jiných pozitivních účinků na naše zdraví, včetně zdraví očí a zmírnění depresí. Abyste proto měli o melatoninu správný přehled, níže se můžete seznámit s tím, jak působí na organizmus a proč je vhodné jeho pravidelné užívání. 

Melatonin obecně a jeho vhodné dávkování

Melatonin je hormon produkovaný epifýzou v mozku, který se stará především o správné řízení přirozeného spánkového cyklu. Kromě toho se však také podílí na řízení některých imunitních funkcí, včetně krevního tlaku a hladiny kortizolu, a působí také jako antioxidant, který pozitivně ovlivňuje obranyschopnost našeho organismu. Melatonin lze sehnat téměř po celém světě jako volně dostupný doplněk stravy nebo v krajních případech jako předepsaný lék. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protože však ne všechny doplňky stravy s melatoninem jsou stejné, je důležité vědět, v jakém množství byste jej měli správně dávkovat – to by mělo být vždy napsáno na etiketě (běžně to však bývá 0,5-10 miligramů denně). Pokud melatonin užíváte zejména ke zlepšení kvality spánku, pro dosažení maximální účinnosti je nejlepší užívat jej nejpozději 30 minut před spaním, a v případě nastolení pravidelnějšího spánkového režimu nejlépe 2-3 hodiny před spaním. Seznamte se se všemi přínosy, které tento blahodárný doplněk stravy přináší. 

Podporuje zdraví vašeho spánku

Melatonin je jeden z nejoblíbenějších přírodních prostředků, který podporuje kvalitu spánku a léčí problémy, jako je například nespavost. Tuto skutečnost potvrdilo již mnoho odborných studií, ovšem, jak vědci sami říkají, nemusí být účinný tolik jako jiné prášky na předpis – vzhledem k tomu má však také mnohem menší množství nežádoucích účinků.

Dokáže zmírnit sezónní deprese 

Sezónní deprese je běžné onemocnění, které podle odhadů postihuje až 10 procent lidské populace na celém světě. Některé výzkumy naznačují, že by tento problém mohl souviset se změnami cirkadiánního rytmu, které způsobily různé sezónními změny, jako je například nižší přísun světla. Vzhledem k tomu, že melatonin hraje v regulaci cirkadiánního rytmu velmi důležitou roli, odborníci jeho častější užívání spojují se zmírněním příznaků deprese. Jak ovšem sami říkají, pro potvrzení této skutečnosti je zapotřebí více důkazů.

Podporuje zdraví očí

Melatonin obsahuje hojné množství antioxidantů, které pomáhají předcházet poškození zrakových buněk a udržovat vaše oči zdravé. Některé výzkumy naznačují, že by jeho užívání mohlo být prospěšné při léčbě onemocnění, jako je glaukom a věkem podmíněná makulární degenerace. Bohužel však i v tomto případě jsou podle odborníků důkazy stále omezené, a proto je zapotřebí dalších výzkumů, zejména na lidech. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Zvyšuje hladinu růstového hormonu

Další studie potvrzují, že pravidelné užívání melatoninu, zejména u mužů, zvyšuje hladinu lidského růstového hormonu, který je nezbytný pro růst a regeneraci buněk. Ve skutečnosti tedy lze říci, že vám tento hormon může nabídnout zvýšení síly a nárůst svalové hmoty, což je také důvod, proč je melatonin oblíbený zejména ve světě fitness. Podle odborníků k dosažení prvních výsledků stačí užívat denně 0,5 miligramů.

Pomáhá s léčbou refluxní choroby

Melatonin blokuje vylučování žaludečních kyselin a snižuje produkci oxidu dusnatého, díky čemuž zabraňuje žaludeční kyselině, aby mohla bez sebemenšího problému proniknout do jícnu. To je důležité zejména při léčbě gastroezofageální refluxní choroby (GERD), onemocnění způsobeného zpětným tokem žaludeční kyseliny do jícnu, a častého pálení žáhy. 

Jak často užíváte melatonin vy?

Zdroj: Healthline 

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články