10 vážných zdravotních problémů, které odhalíte díky ústní dutině. Málokdo ví, že i povlak na jazyku je třeba řešit

Stav ústní dutiny nevypovídá jen o úrovní zubní hygieny. Zdravotní sestra Rachel Nall, RN, upozorňuje, že problémy s ústy mohou také poukazovat na vážnější zdravotní problém.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Naše tělo je denně vystaveno působení toxinů. Jídlo, které jíme, léky, které užíváme. I oblečení, které nosíme, na nás může přenášet škodlivé látky, které se v průběhu času hromadí. Proto je vždy důležité věnovat svému tělu dostatečnou pozornost, a pokud si všimnete nějakých nežádoucích změn, neberte je na lehkou váhu. Některá onemocnění se projevují v dutině ústní, přičemž nemusí vždy souviset jen s ústní hygienou. Lékařka Rachel Nall, RN uvedla některé příznaky, které ukazují na stav, který je třeba léčit.

1. Zduřelé mandle

Zánět mandlí je jedním z nejzřetelnějších příznaků nahromadění toxinů. Mandle jsou součástí lymfatického systému a, zjednodušeně řečeno, fungují jako jedno z mnoha tělesných čisticích center. Když se cévy mandlí ucpou bakteriemi, viry nebo toxiny, začne se v nich hromadit tekutina. To způsobuje otok, který mnozí lidé znají a který může vést k dalšímu hromadění toxinů. A pokud se neléčí, může vést k celé řadě problémů, včetně infekce.

2. Skřípání zubů

Pokud se často se probouzíte s nevysvětlitelnou bolestí čelisti nebo hlavy, může to být důsledek skřípání zubů. Je to známka toho, že možná trpíte chronickým stresem. Stres často způsobuje, že během spánku nevědomky zatínáme nebo skřípeme zuby.  Všímejte si svých stresových spouštěčů, naučte se meditovat a během dne si dělejte přestávky na dechová cvičení.

3. Plak na jazyku

Přítomnost plaku na jazyku může být známkou ústní kandidózy, což je zvýšený výskyt plísně Candida albicans. Může se rozšířit na celý povrch úst. V závažných případech se může dostat až do krku a jícnu, což ztěžuje polykání potravy a vyvolává pocit, že jídlo uvízlo v krku. Můžete si pomoci tím, že si každé ráno a večer před spaním vyčistíte jazyk.

4. Bolestivé místo v ústech, které se nehojí

Tento příznak může být signálem rakoviny dutiny ústní. Většina případů rakoviny ústní dutiny se projevuje u kuřáků a lidí, kteří nadměrně konzumují alkohol. Lékaři však zaznamenali nárůst případů u mladších zdravých pacientů, kteří nekouří ani nepijí. Rakovině dutiny ústní lze předcházet. Pravidelně si kontrolujte ústa, abyste zjistili, zda se nic neobvyklého neděje. 

Podívejte se do úst (zejména pod jazyk a na okraje jazyka), zda tam nejsou bílé, červené nebo tečkované skvrny, hrudky, změny struktury nebo otok. Buďte obzvláště ostražití, pokud se vám najednou začne špatně žvýkat nebo polykat. Ačkoli slovo rakovina nahání strach, včasné odhalení a správná léčba mohou zvýšit míru vyléčení až o 90 procent. Je vhodné přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu.

5. Máte stále sucho v ústech

Pokud máte v ústech sucho jako na poušti, může to znamenat hypotyreózu nebo cukrovku, ale i další autoimunitní poruchy. Pravidelně pijte vodu nebo spěte se zvlhčovačem vzduchu v pokoji. Pokud máte stále sucho v ústech nebo máte stále žízeň, požádejte svého lékaře o krevní testy, aby vyloučil hormonální problémy, regulaci inzulínu a/nebo autoimunitní problémy.

iZdroj fotografie: Freepik

6. Vaše zuby jsou velmi citlivé

Citlivost zubů na chlad nebo sladké vždy ukazuje na erozi skloviny nebo zubní kaz. Příčiny citlivosti na teplo se zjišťují obtížněji. Může indikovat otevřené nervy nebo zanícené dásně. Věnujte pozornost chronickým zánětům dásní, protože zánět v jedné oblasti těla často znamená další zánět. 90 % poškození zubů vzniká do 10 minut po jídle, proto si po jídle vypláchněte ústa vodou nebo snězte jablko, mrkev či celer, které zuby čistí. Pokud pečlivá péče o zuby problém nevyřeší, navštivte svého zubního lékaře.

7. Krvácení dásní

Pokud vaše dásně hodně krvácejí, může to znamenat specifický problém s dásněmi, jako je například zánět dásní. Souvisí s hromaděním zubního plaku a může naznačovat i jiné zdravotní problémy. Pokud krvácení přetrvává, může to znamenat, že je třeba řešit něco závažného:

  • Nedostatek vitamínu C a K 
  • Nedostatečnou srážlivost krve (krevních destiček)
  • Leukémii
  • Periodontitidu

8. Zvýšená kazivost zubů

Zubní kazy jsou častým příznakem nedostatku vitamínů a minerálů. Při nedostatku vitamínu D mohou zuby měknout a být náchylné ke vzniku zubního kazu. Japonští vědci nedávno spojili nízkou hladinu vitamínů C a E s vyšším výskytem onemocnění dásní. Dopřejte si potraviny bohaté na živiny, jako jsou ryby, ořechy, ovoce a zelenina s nízkým obsahem kyselin. Vyhýbejte se syceným nápojům, protože ničí zubní sklovinu.

9. Zápach z úst

Někdy je zápach z úst normální (zejména po konzumaci cibule nebo česneku). Ale přetrvávající zápach z úst může být příznakem neléčeného zánětu vedlejších nosních dutin nebo plicní infekce a častými příčinami jsou také bronchitida, cukrovka, poruchy funkce jater a ledvin, alergie a intolerance. Celozrnné potraviny mohou pomoci neutralizovat zápach z úst. Jezte proto hnědou rýži a další celozrnné potraviny. Pokud úprava jídelníčku nepomůže, podívejte se na svůj jazyk. Chronický zápach z úst může být také známkou toho, že si jen špatně čistíte zuby.

10. Oteklé dásně

Otoky mohou mít několik příčin. Jednou z nich jsou bakterie, které nejsou ze zubů řádně odstraněny. Příčinou může být ale i hormonální cyklus u žen. Věnujte dostatečnou péči mezizubní hygieně. Pokud jste těhotná, dejte si pozor na nadměrné krvácení dásní způsobené kolísající hladinou hormonů.

Jak často kontrolujete zdraví ústní dutiny?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články