Pokud často pijete tuto šťávu, měli byste si dávat velký pozor. Existují totiž případy, kdy některým pacientům způsobila v důsledku kontraindikací samotnou smrt.
Grapefruitová šťáva je oblíbený nápoj, který nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské tělo, a to včetně podpory krevního oběhu a lepší obranyschopnosti imunitního systému. Co ovšem většina lidí neví, je skutečnost, že může v kombinaci s některými léky vést k poškození důležitých orgánů a způsobit samotnou smrt – to je také důvod, proč ji odborníci nedoporučují pacientům s chronickými onemocněními. Za problémy stojí především sloučeniny zvané furanokumariny, které zvyšují vstřebávání některých léčiv.
Grapefruit a metabolismus léků
V současné době mnoho lidí užívá určité léky na různá onemocnění nebo jiné problémy, které jim ztěžují život. Bohužel však někteří z nich často zapomínají na to, že by si měli přečíst také příbalové letáky přiložené k těmto prostředkům, neboť se v nich nachází velmi důležité informace – například i to, jaké potraviny nebo jiné produkty byste s nimi neměli kombinovat. Jedná se o velmi důležitá upozornění, protože jak se v posledních letech ukázalo, zejména grapefruitová šťáva v kombinaci s některými léčivy může vést k poškození orgánů a dokonce i smrti.
Mnozí odborníci proto dnes varují, že grapefruit je ovoce, které by mělo být na černé listině všech pacientů trpících chronickými onemocněními – a pokud si jej budou chtít sebevíce dopřát, měli by si nejprve ověřit, zda nezpůsobuje v kombinaci s léky, které užívají, žádné kontraindikace. Důvodem je především skutečnost, že snižuje aktivitu enzymů, které podporují odstraňování většiny léků a toxinů z lidského těla. Za tento specifický účinek jsou zodpovědné dva typy sloučenin, které se nazývají furanokumariny.
Nebezpečný dopad na organismus
Problémem však je, že furanokumariny mohou působit dvěma způsoby – buď snižují nebo zvyšují vstřebávání některých léčiv, což může mít v mnoha případech velmi nebezpečné účinky. Jakmile totiž pacient s chronickým onemocněním vypije grapefruitovou šťávu, tekutina umožní většímu množství léku vstoupit do krevního oběhu. A pokud je některých sloučenin z těchto prostředků v oběhu příliš mnoho, může to vést k řadě nežádoucích účinků, jako je například působení enzymu CYP3A4.
Tato důležitá sloučenina hraje klíčovou roli v metabolismu některých léků, a pokud by došlo k narušení její funkce, mohl by se pacient předávkovat i přesto, že užil správné množství léčivého prostředku. Stejně tak je však možné, že by grapefruit nebo jeho šťáva mohly výrazně snížit účinky některých jiných léků, což je také nebezpečný problém. V takovém případě by totiž tělo pacienta nezískalo potřebnou dávku účinných sloučenin, které potřebuje k boji proti chronickému onemocnění a jeho závažným příznakům.
Léky, které kontraindikují s grapefruitem
Pokud se tedy chcete ochránit před potenciálním nebezpečím a užíváte v důsledku závažného onemocnění některé léčivé prostředky, měli byste se před konzumací grapefruitu vždy ujistit, že nezpůsobují žádné vedlejší účinky. Jedná se zejména o níže uvedené léky:
- blokátory kalciových kanálů (například amlodipin, nifedipin, nimodipin)
- antihistaminika (například cetirizin a loratidin)
- glukokortikoidy (například flutikason, budesonid)
- warfarin (antikoagulancia)
- většina benzodiazepinů (například alprazolam, diazepam, midazolam)
- glukokortikoidy (například flutikason, budesonid),
- téměř všechna antibiotika
- statiny (například simvastatin, atorovastatin),
- imunosupresiva (cyklosporiny)