Má stovky zdravotních výhod, dokáže ale i zabít. Na tuto šťávu si dejte pozor

Pokud často pijete tuto šťávu, měli byste si dávat velký pozor. Existují totiž případy, kdy některým pacientům způsobila v důsledku kontraindikací samotnou smrt.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Grapefruitová šťáva je oblíbený nápoj, který nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské tělo, a to včetně podpory krevního oběhu a lepší obranyschopnosti imunitního systému. Co ovšem většina lidí neví, je skutečnost, že může v kombinaci s některými léky vést k poškození důležitých orgánů a způsobit samotnou smrt – to je také důvod, proč ji odborníci nedoporučují pacientům s chronickými onemocněními. Za problémy stojí především sloučeniny zvané furanokumariny, které zvyšují vstřebávání některých léčiv. 

Grapefruit a metabolismus léků

V současné době mnoho lidí užívá určité léky na různá onemocnění nebo jiné problémy, které jim ztěžují život. Bohužel však někteří z nich často zapomínají na to, že by si měli přečíst také příbalové letáky přiložené k těmto prostředkům, neboť se v nich nachází velmi důležité informace – například i to, jaké potraviny nebo jiné produkty byste s nimi neměli kombinovat. Jedná se o velmi důležitá upozornění, protože jak se v posledních letech ukázalo, zejména grapefruitová šťáva v kombinaci s některými léčivy může vést k poškození orgánů a dokonce i smrti.

Mnozí odborníci proto dnes varují, že grapefruit je ovoce, které by mělo být na černé listině všech pacientů trpících chronickými onemocněními – a pokud si jej budou chtít sebevíce dopřát, měli by si nejprve ověřit, zda nezpůsobuje v kombinaci s léky, které užívají, žádné kontraindikace. Důvodem je především skutečnost, že snižuje aktivitu enzymů, které podporují odstraňování většiny léků a toxinů z lidského těla. Za tento specifický účinek jsou zodpovědné dva typy sloučenin, které se nazývají furanokumariny. 

Nebezpečný dopad na organismus 

Problémem však je, že furanokumariny mohou působit dvěma způsoby – buď snižují nebo zvyšují vstřebávání některých léčiv, což může mít v mnoha případech velmi nebezpečné účinky. Jakmile totiž pacient s chronickým onemocněním vypije grapefruitovou šťávu, tekutina umožní většímu množství léku vstoupit do krevního oběhu. A pokud je některých sloučenin z těchto prostředků v oběhu příliš mnoho, může to vést k řadě nežádoucích účinků, jako je například působení enzymu CYP3A4. 

Žena s lékem v ruce iZdroj fotografie: Freepik
Grapefruit může v kombinaci s některými léky způsobit nebezpečné kontraindikace

Tato důležitá sloučenina hraje klíčovou roli v metabolismu některých léků, a pokud by došlo k narušení její funkce, mohl by se pacient předávkovat i přesto, že užil správné množství léčivého prostředku. Stejně tak je však možné, že by grapefruit nebo jeho šťáva mohly výrazně snížit účinky některých jiných léků, což je také nebezpečný problém. V takovém případě by totiž tělo pacienta nezískalo potřebnou dávku účinných sloučenin, které potřebuje k boji proti chronickému onemocnění a jeho závažným příznakům. 

Léky, které kontraindikují s grapefruitem 

Pokud se tedy chcete ochránit před potenciálním nebezpečím a užíváte v důsledku závažného onemocnění některé léčivé prostředky, měli byste se před konzumací grapefruitu vždy ujistit, že nezpůsobují žádné vedlejší účinky. Jedná se zejména o níže uvedené léky:

  • blokátory kalciových kanálů (například amlodipin, nifedipin, nimodipin)
  • antihistaminika (například cetirizin a loratidin)
  • glukokortikoidy (například flutikason, budesonid)
  • warfarin (antikoagulancia)
  • většina benzodiazepinů (například alprazolam, diazepam, midazolam)
  • glukokortikoidy (například flutikason, budesonid),
  • téměř všechna antibiotika
  • statiny (například simvastatin, atorovastatin),
  • imunosupresiva (cyklosporiny)

Jak často jíte grapefruit vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články