Žilní trombóza patří mezi nejnebezpečnější onemocnění, která mohou mít tragický dopad na vaše zdraví. Rozpoznejte ji včas pomocí těchto příznaků.
Žilní trombóza je onemocnění, které vzniká, když krevní sraženina blokuje průtok krve cévou nebo srdcem. Postihnout může především dolní končetiny, kde v důsledku brání odtoku krve do životně důležitých orgánů. V některých případech se také může stát, že se shluk krvinek odtrhne a doputuje až do plic nebo srdečního svalu, což může vést podle Emelia Arquilla k život ohrožujícím stavům, jako je srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo plicní embolie. Problém můžete rozpoznat včas pomocí těchto varovných příznaků.
1) Bolest nohou
Mezi nejčastější příznaky žilní trombózy patří především bolest dolní končetiny – v některých případech se může jednat dokonce o jediný příznak. Bolest bývá velmi silná a ostrá, přičemž se může zhoršovat při chůzi. Je velmi důležité, abyste ji dokázali odlišit od obyčejné svalové křeče a co nejdříve kontaktovali svého praktického lékaře, který vám pomůže diagnostikovat příčinu problému.
2) Otok končetin
Pokud si všimnete, že vám náhle a z nejasných důvodů otéká jeden z kotníků nebo kompletně celé chodidlo, měli byste okamžitě navštívit lékaře, protože se s největší pravděpodobností jedná o přítomnost žilní trombózy.
3) Zbarvení kůže
Pokud se v těle pacienta vytvoří krevní sraženina a ucpe cévu, může být kůže postižené oblasti červenofialová a na dotek velmi teplá. Jedná se o třetí nejtypičtější příznak krevní sraženiny, která se objevila v dolních končetinách. Jak už jsme zmínili, někdy se může shluk krvinek odtrhnout a doputovat až do plic, což je stav nazývaný plicní embolie. V takovém případě můžete pociťovat následující příznaky:
4) Rychlý srdeční tep
Pokud se kousek krevní sraženiny odloučí, může se krevním řečištěm dostat do plic a ucpat tepnu. To vede k tomu, že srdce začne bít mnohem rychleji – musí totiž kompenzovat nedostatek kyslíku, kterému shluk krvinek brání v průchodu.
5) Bolest na hrudi
Ostrá, bodavá bolest na hrudi bývá dalším příznakem krevní sraženiny v plicní tepně. Tato bolest je velmi podobná té při infarktu a rozhodně byste v tomto případě neměli čekat s vyhledáním odborné péče.
6) Dušnost a zvýšená dechová frekvence
Dalšími typickými příznaky plicní embolie jsou dušnost a zvýšená dechová frekvence (30-40/min), které může doplňovat bledost. Spolu s těmito příznaky se obvykle objevuje také intenzivní pocení a rychlý tep, kterým se srdce opět snaží vykompenzovat nedostatek kyslíku. Kromě toho dochází také ke slabšímu prokrvení střev, tudíž může trombóza postihnout také trávicí systém.
7) Zvracení a bolest břicha
Jak jsme již zmiňovali výše, mezi další charakteristické příznaky žilní trombózy v plicní tepně patří také nevolnost a zvracení – zvracení však zpravidla nepomáhá s úlevou od žaludečních bolestí. V některých případech se také může ve vaší stolici objevit krev.