3 základní druhy sporáku v kuchyni. Jaký si vybrat pro své vaření?

                   

Sporák je nejdůležitější součástí každé kuchyně. Bez tohoto klíčového spotřebiče byste nemohli vůbec nic uvařit. Jeho výběr je velmi důležitý nejen pro pohodlí při vaření, ale také úspory energií. Na trhu existují hned tři základní možnosti, ze kterých můžete vybírat sporák:

  • plynový
  • elektrický
  • kombinovaný

Plynový sporák

U plynového sporáku máte jednu nespornou výhodu. Můžete si velmi jednoduše a rychle regulovat plamen. Navíc nemusíte čekat, až se vám zahřeje plotýnka. Jednoduše ho zapnete a ihned vaříte při plné teplotě. Na začátku se vám může stát, že něco připálíte.

Jakmile se naučíte pracovat s plamenem, málokdy se vám stane, že byste spálili jídlo. Regulace ohně je totiž dokonalá. Navíc se již vyrábí s automatickým zapalováním, takže nepotřebujete sirky. A nebudete ani plýtvat plynem, protože vždy použijete tolik, kolik budete nezbytně potřebovat.

Elektrický sporák

Druhou možností jsou sporáky elektrické. Nejoblíbenější variantou jsou indukční desky, které zvládnou efektivně zahřát jen dno hrnce. Díky tomu neplýtvají teplem, ale musíte si na tento typ sporáku pořídit speciální hrnce.

Další možností jsou sklokeramické desky. Tento typ varné desky má vysokou účinnost ohřevu a rozvádí teplo po celém hrnci. Navíc ji jen tak nezničíte, protože je velmi odolná. Nejlepší variantu získáte s litinovými plotýnkami, které budou velmi efektivní a odolné.

Kombinovaný sporák

Mnoho lidí o této možnosti netuší, ale obě předchozí varianty sporáků můžete najít i v jednom spotřebiči. Můžete mít plynovou troubu a k tomu elektrickou plotnu. Stejně tak si můžete zvolit, jestli půjde o sklokeramiku nebo indukci. Postupovat můžete také obráceně.

Jestli vám vyhovuje elektrická trouba, můžete si ji klidně nechat a k tomu si přidat plynové hořáky. Volba je pouze na vás. Záleží na tom, co vám doopravdy vyhovuje. Někteří lidé by se elektrické trouby nevzdali, ale zároveň chtějí vařit na plynu. Všechny varianty jsou dnes k dispozici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články