Vyvážená strava, složená z kvalitních potravin, je jedním z hlavních pilířů zdravého životního stylu.
Jídelníček každého člověka by měl být bohatý na základní makroživiny – tuky, sacharidy a bílkoviny. Právě bílkovinám se dnes budeme věnovat podrobněji.
Co jsou bílkoviny
Bílkoviny patří do skupiny hlavních makroživin v naší výživě, které není možné nahradit. Jedná se o makromolekuly složené z aminokyselin. Jsou základním stavebním kamenem všech buněk a tkání.
Potraviny s vysokým obsahem bílkovin
Organismus získává bílkoviny především z kvalitní a vyvážené stravy, v případě potřeby lze bílkoviny dodat i ve formě potravinových doplňků. Whey protein – nejběžnější varianta, dostupná v různých příchutích je výbornou volbou pro každého, sportovce i člověka, co se snaží o redukci váhy.
Živočišné zdroje bílkovin
- maso – kuřecí, krůtí, hovězí, telecí, vepřové, králičí, zvěřina, skopové, klokaní
- kvalitní šunka a slanina
- sušené maso
- mořské ryby a plody, sladkovodní ryby
- mléčné produkty – tvaroh, jogurt, sýry, olomoucké tvarůžky
- vejce
Rostlinné zdroje bílkovin
- quinoa, amarant, teff, pohanka, oves, žito, proso
- chlorella a spirulina
- mořské řasy
- sója a sójové výrobky
- arašídy, mandle, pistácie, kešu ořechy
- čočka, fazole, hrách, cizrna
- konopné a dýňové semínko
- rýže
- kukuřice
- růžičková kapusta
Kolik bílkovin přijímat?
Správné množství přijímaných bílkovin se liší dle pohlaví, váhy i životní fáze člověka. Běžný člověk by denně měl přijmout 1,2 až 1,6 gramů bílkovin na jeden kilogram tělesné hmotnosti. U sportovců, těhotných a kojících žen je požadované množství vyšší.
Význam bílkovin v organismu
Bílkoviny, neboli proteiny, jsou základem všech živých organismů. Plní různé funkce – stavební (kolagen, keratin, elastin), transportní a skladovací (hemoglobin, transferin), pohybové (aktin, myosin), ochranné a obranné (fibrin, fibrinogen, imunoglobulin).
Význam bílkovin v těhotenství
Příjem dostatečného množství bílkovin v těhotenství je pro zdravý vývoj plodu zásadní. Aminokyseliny, obsažené v bílkovinách, pomáhají ke správnému vývoji těla plodu – od svalů až po mozek. Nedostatečný příjem bílkovin může u plodu způsobit špatný vývoj kostí, kloubů a svalů, deformace svalů nebo kostí, poškození mozku nebo zvýšené riziko výskytu vrozených nemocí. U matky se může projevovat zvýšenou únavou a slabostí.
Optimální denní příjem bílkovin by v těhotenství měl být navýšen, obecně se udává, že by těhotná žena měla přijmout přibližně 75 až 100 gramů bílkovin denně. U velmi aktivních žen, které cvičí a jsou neustále v pohybu to může být ještě více.
Kojení a bílkoviny
V době, kdy žena kojí, je nezbytné navýšit nejen celkový denní kalorický příjem, ale také bílkoviny a ostatní makroživiny. Mělo by to být přibližně o 15 gramů bílkovin více než za běžného režimu. Skladba jídelníčku matky se promítá do kvality mateřského mléka.
Bílkoviny v kojeneckém období
Stejně jako při vývoji plodu, tak i po narození je u novorozence a kojence příjem bílkovin klíčový. Nejlepší variantou je přijímání bílkovin z mateřského mléka, případně z umělých mléčných formulí.
Bílkoviny a sport
U sportovců je potřeba bílkovin znatelně vyšší než u běžné populace. Kvalitní bílkoviny jsou nezbytné pro správnou regeneraci po sportovním výkonu, adaptaci na zvýšenou fyzickou zátěž, zlepšení sportovního výkonu, budování a udržování svalové hmoty.
Množství přijímaných bílkovin se liší podle cílů sportovce:
- redukce hmotnosti – 1,4-1,8 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti,
- budování svalové hmoty – 1,8-2,2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti,
- vytrvalostní sportovci – 1,2-1,6 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti.
Hodnoty jsou pouze orientační, pro přesné určení je nutné zohlednit několik dalších faktorů.