Pracovní morálka na home office pokulhává a vy se nemůžete přimět k tomu, abyste se konečně pustili do rozdělaných úkolů?
Pokud se vám doteď zdálo zařízení domácí pracovny zbytečné tak vězte, že je to možná jediné řešení vaší situace. Práce u kuchyňského stolu je neefektivní – kuchyně je rušným středobodem bytu, neustále se v ní někdo pohybuje a vy navíc přemýšlíte, co bude k obědu a kdo umyje plný dřez špinavého nádobí. V obýváku vás zase láká televizní „zvuková kulisa“ a posezení na gauči. Jak tedy zařídit pracovnu či malý pracovní kout a co všechno k tomu budeme potřebovat?
Výběr židle a stolu
S prací u počítače jsou spojeny také problémy s častým sezením. Těm lze z části předcházet volbou vhodného nábytku. Kancelářské křeslo by mělo být výškově nastavitelné a přizpůsobeno postavě jeho majitele. Opěrka hlavy, rukou i sedák tedy musí odpovídat vašim tělesným proporcím, aby bylo posezení co nejpohodlnější. Žádoucí je také polstrování sedáku i opěradla. Výběr konkrétního modelu však také závisí na celkovém čase stráveném u počítače.
Druhým nepostradatelným kouskem nábytku je stůl. Polohovací stůl se může zdát jako nejlepší volba – jeho výšku lze upravit na míru tak, aby byl posed u něj co nejvíce ergonomický. Stejně tak si můžete zvolit sklon pracovní desky, což se hodí zejména při ručním psaní nebo kreslení, avšak správný sklon my měl pracovní stůl mít i při práci na počítači.
Šetřete oči
Koukání do monitoru nebo čtení drobného písma v papírech dává očím pořádně zabrat. Abychom jim alespoň trochu ulevili, umístíme na pracovní desku vhodné osvětlení. Zvolit bychom měli spíše teplé odstíny zářivek, pokud by bylo světlo příliš ostré a silné, mohlo by způsobovat bolesti očí a hlavy. Pracujete-li na počítači pozdě do noci, budou pro vás skvělou investicí brýle proti modrému světlu. Díky nim si zajistíte kvalitní spánek i přes večerní koukání na obrazovku.
Správné rozmístění nábytku
Rozmístění nábytku v pracovně má svá pravidla. Abychom si nemuseli už přes den zbytečně svítit umělým osvětlením, měl by být stůl umístěn, pokud možno, přímo pod oknem. Výhodou takové polohy je také fakt, že slunce nebude svítit přímo do obrazovky a bránit tak komfortnímu čtení. Paprsky však mohou v této pozici zasahovat náš zrak, a tak opatříme okna propustnými roletami.
Pokud nemáte možnost umístit stůl pod okno držte se dvou věcí – stůl postavte tak, aby směřoval do prostoru a abyste při sezení nebyli otočeni zády ke dveřím. Zvolte alespoň jiné světlé místo v pokoji. Regály a jiné úložné prostory, ve kterých skladujete důležité materiály k práci, umístěte co nejblíž k pracovnímu místu, naopak zónu pro odpočinek směřujte ideálně za sebe, aby vás pohled na ni nelákal k „nicnedělání“.
Správné barvy, doplňky a minimalismus
Pracovní kout musí být laděn do správných tónů – barvy totiž dokážou psychologicky ovlivnit náladu i výkon. Nejlépe uděláte, když se budete držet při zemi; dřevo a tlumená zelená či hnědá barva jsou to pravé. Doplnit je můžete i o bílé lamino, které prostor opticky prosvětlí a zvětší. Vyvarujte se agresivních barev jako je červená, oranžová nebo sytě žlutá.
Důležité jsou i správné doplňky. Na zdi můžete umístit pěkné, ale ne příliš výrazné obrazy, a trochu života do místnosti vnesete za pomoci rostlin. Zeleň totiž prokazatelně zvedá náladu a velmi dobře působí na lidskou psychiku. Prostory pro práci by však měly být uklizené a nepřeplněné přebytečnými věcmi – pracovna musí působit spíše minimalisticky.
Pracovna v malém bytě
Ne každý má to štěstí, aby si vyhradil pro pracovnu celou samostatnou místnost. Zejména v městských bytech je tedy třeba přistoupit ke kompromisu a vytvořit v některé z místností pracovní koutek. Ten bohužel nejspíš nebude do puntíku splňovat všechny výše uvedená doporučení, nicméně držet bychom se měli alespoň následujících bodů:
- pracovní kout by neměl být v kuchyni
- pohled od stolu nesmí směřovat na postel, pohovku či televizi
- volíme klidné místo s dostatkem denního světla (pokud je to možné)
- pracovní kout se snažíme od zbytku prostoru nějakým způsobem oddělit, využít lze například policový regál a podobně