Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností

Jsou to už dva roky, co vypukla v Číně epidemie covidu, která se během poměrně krátké chvíle proměnila v celosvětovou pandemii. 

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když v současné době máme k dispozici docela účinné očkování, pořád je potřeba se ve veřejných uzavřených prostorách adekvátně chránit. K tomuto účelu slouží respirátory. Aby však fungovaly správně, musí se jednat o kvalitní výrobek.

Kupovat šunty se vám nevyplatí

Respirátory vždy byly specifickým zbožím, které nikdy nemělo příliš velký odbyt. Není ani divu, jelikož široká veřejnost neměla důvod něco podobného kupovat. Vše však změnila pandemie a příslušná vládní nařízení.

Dnes už musí mít respirátor každý, kdo chce jít do kina, divadla, na úřad nebo třeba nakupovat. Na rozdíl od roušek jsou tyto masky schopny zachytit i virové patogeny, nicméně to neplatí zdaleka pro všechny modely.

Musí se jednat o kvalitní produkty mezi které patří kupříkladu respirátory FFP2. Nejedná se však o název, nýbrž o označení skupiny masek, které prošly tvrdými evropskými atesty a jsou vhodné i proti virovým nákazám.

Existují totiž i cenově možná zajímavější, nicméně méně protektivní masky, jež ve většině případů pocházejí z Číny. Jejich koupě se nedoporučuje, jelikož nemají tak dobré filtrační vlastnosti jako výše zmiňované produkty s označením FFP2.

Jiné možnosti ochrany

Respirátory dnes nosí skoro každý. Jsou totiž poměrně levné a do velké míry účinné. Ovšem existují jiné druhy ochrany, jež rovněž docela dobře fungují. Jsou vyrobeny ze speciálních nanovláken a obvykle mají podobu roušek, případně nákrčníků.

Často jsou daleko slušivější než klasické masky, na druhou stranu jsou ovšem i mnohem dražší. Například nákrčník tohoto typu lze koupit za zhruba tisíc korun, což je pro našince už trochu moc. Nákrčníky se sice dají prát, aniž by se zničila jejich ochranná vrstva, ale pouze několikrát. Jakmile překročíte doporučovaný limit, začnou být proti virům neúčinné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr