Plánujete zhubnout? Co byste měli dodržet?

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

V lednu každoročně přibývá těch, kteří se rozhodli, že letos konečně zatočí se svojí tělesnou hmotností a do léta zapracují na svojí postavě. Většina to vzdá ještě dřív, než vůbec začnou, někteří vydrží pár dnů, jen pár výjimek svoje předsevzetí opravdu dodrží. Důvod? Nejspíš nedostatek trpělivosti a špatně zvolený způsob, jak k cíli dojít. Jak na to lépe, abyste i vy setrvali?

Cesta za vysněnou postavou je dlouhá

Co si budeme povídat, bylo by krásné, kdybychom měli například zlatou rybku, které bychom pošeptali, že si přejeme vážit o pár kilogramů méně, ulehli do postele a ráno se probudili o těch pár kilo lehčí. Představa je to pěkná, realita je ale úplně jiná. Copak bychom si toho vážili a snažili se postavu a hmotnost udržet, když jsme pro to nemuseli nic obětovat?

Ne, cesta za vysněnou postavou je trnitá a dlouhá, musíme během ní zdolat různé překážky, ale když vydržíme, dost možná se konečně budeme zase cítit ve svém těle báječně.

Jak začít hubnout a vydržet?

Když se rozhodnete to ještě jednou zkusit, určitě hledáte jiné cesty než ty, které jste zkoušeli v minulosti. Jestli to letos chcete opravdu dotáhnout až do konce, pak se vám může hodit pár našich tipů na to, jak se sebou začít něco dělat a vydržet.

iZdroj fotografie: Adobestock

Tip první: Sestavte si plán

Když chcete něčeho opravdu dosáhnout, potřebujete plán, jak se k cíli dostat. Při hubnutí to není jinak. Možná si řeknete, že plán je už to, že chcete zhubnout, tak jednoduché to ale není. Sledujte svůj body mass index a podle něj si nejprve stanovte reálný cíl. Popřemýšlejte, co jste už vyzkoušeli a fungovalo to, co naopak nefungovalo, a zapište si to. Stejně tak si poznamenejte všechny nápady, které by vám v cestě do cíle mohli pomoci.

Tip druhý: Najděte si motivaci

Pro úspěšné hubnutí je zásadní i ta správná motivace. Bez ní budete přešlapovat na místě. Zamyslete se, proč vlastně chcete zhubnout. Je vaším cílem obléknout oblečení, které vám leží na dně šatníku? Chcete se zase líbit partnerovi? Toužíte po obdivných pohledech kolemjdoucích? Nebo vám stačí, abyste vy sami byli se sebou spokojeni? Když si na to odpovíte, slibte si, že když dojdete do cíle, něčím se odměníte.

Tip třetí: Stanovte si dílčí cíle

Už víte, kolik chcete zhubnout, máte motivaci, ale co dál? Vezměte si k ruce svůj plán a rozdělte ho na menší úseky. Je hezké, že chcete do léta shodit například 20 kilo, ale realita? I když se to teď může zdát jako snadná věc, i menší neúspěch vás zklame. Když si ale řeknete, že za měsíc shodíte 3 kila, dosáhnete toho a odměníte se, budete mít další motivaci pokračovat a snáz dosáhnete toho, co chcete.

Tip čtvrtý: Buďte trpěliví

Trpělivost růže přináší, praví známé přísloví, a platí to i v tomto případě. Kila navíc se neobjevila přes noc, stejně tak se jich nezbavíte. Obrňte se trpělivostí, nenechte se odradit neúspěchem. Překonávejte překážky jednu po druhé, pěkně pomalu a postupně. Úspěch se dostaví.

Tip pátý: Zaměřte se na svůj jídelníček

Schválně, co si dávíte obvykle k snídani, obědu, večeři? Svačíte? Jíte před spaním nebo chodíte spát hladoví? Když jíte, žvýkáte každé sousto, nebo se rychle najíte a jdete pokračovat v tom, co děláte?

Správné a zdravé stravování je pro hubnutí naprostým základem, nezdravé potraviny je třeba postupně vyřazovat a nahradit je zdravější alternativou. Když vás bude honit mlsná, zapomeňte na jednoduché cukry, sáhněte raději po ovoci, zelenině nebo proteinové tyčince. Den začněte snídaní, mezi hlavními jídly si dopřejte svačinu. Jezte pomalu, nespěchejte. Pijte dostatek tekutin, nejlépe čisté vody. Snažte se dostat do kalorického deficitu, kdy příjem kalorií z jídla bude nižší než jejich výdej.

iZdroj fotografie: Adobestock

Víte, že skvělým pomocníkem při hubnutí je i jablečný ocet?

Tip šestý: Bez cvičení to nepůjde

Hubnutí jde ruku v ruce nejen se zdravým stravováním, ale také s pohybem. Sestavte si rozumný tréninkový plán, nesnažte se hned uběhnout maraton. Začněte pomalu procházkami, jízdou na kole, cvičením jógy, tancem nebo plaváním, postupně zátěž zvyšujte. Zajděte si do fitness, jděte si zaběhat nebo si vydejte na projížďku na kole. Doma si také můžete vybudovat takovou malou domácí posilovnu, kde by neměla chybět podložka na cvičení, posilovací kolečka, odporové gumy nebo balanční podložky.

Tip sedmý: Najděte si parťáka

Říká se, že ve dvou se to lépe táhne, a je to tak. Když si najdete člověka, který je na tom podobně, budete se vzájemně motivovat, pomáhat si, nenecháte jeden druhého padnout a vzdát se.

zdroj: Pilulka.cz | https://www.pilulka.cz/jak-zhubnout

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články