Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc

Spánek je nezbytnou součástí našeho života. Díky pravidelnému a kvalitnímu spánku jsme plní energie.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Zatímco po probdělé noci jsme protivní, nesoustředění a nedokážeme podávat výkony. Zatočte s nespavostí jednou provždy díky našim tipům pro zdravé usínání.

Zdravé usínání? Každou noc ve stejný čas

Tajemství zdravého usínání se skrývá v maličkostech. Veliký vliv na váš spánek má čas, ve který chodíte do postele. Naučte se nejenom usínat ve stejný čas, ale ve stejný čas také vstávat. Bez výjimky.

Pohodlné pyžamo či noční košile pro klidné spaní

Svou roli ve vaší večerní rutině hraje i to, v čem spíte. Jak si vybrat pyžamo? Důraz při jeho výběru by měl být kladen na materiál pyžama a také na to, jak se v něm cítíte. Pohodlí je při spánku totiž nadevše. Nezáleží na tom, zda se vám lépe usíná v saténovém pyžamu nebo preferujete pyžamo bavlněné, hlavně se v něm musíte cítit příjemně.

Jak vybrat noční košili? Nesmí škrtit

Ženy mají při výběru pyžama více možností. Kromě tradičních dámských pyžam totiž mohou vsadit také na dámské noční košile, které jim poskytují spoustu volnosti. Jak pro saténové noční košile, tak pro ty bavlněné platí, že nesmí své nositele nikde škrtit. I přesto, že na trhu existují pohodlné noční košile také pro muže, ti dávají většinou přednost spaní ve spodním prádle.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Rozlišujte letní a zimní noční košile a pyžama

Abyste se během spánku nepotili nebo naopak neklepali zimou, udržujte v ložnici celoročně teplotu okolo 18 °C. Ale i přes to přizpůsobte volbu materiálu noční košile či pyžama ročnímu období. Bavlněné noční košile a pyžama jsou vhodnější na zimu, protože vás příjemně zahřejí. Naopak, saténová pyžama si nechte na léto, protože vás naopak příjemně ochladí.

Na zimu si do postele oblečte ponožky

Ať už rádi usínáte v barevné noční košili nebo v noční košili s veselým potiskem, popřípadě spíte pouze ve spodním prádle či oblíbené darované noční košili, vždy dbejte hlavně na vaše pohodlí a pečlivě volte i materiál. V zimě rozhodně neuškodí ani spaní v ponožkách. Huňaté teplé ponožky vám celou noc udrží nohy v teple a nebudete se budit zimou.

Bez kvalitní postele a pohodlné matrace se neobejdete

Kvalitu spánku a zdravé usínání ovlivňuje také vybavení ložnice. Zejména kvalitní postel a pohodlná matrace jsou jejími důležitými součástmi. Nejoblíbenějším tipem je pěnová matrace, která dokonale zkopíruje tvar vašeho těla a absorbuje také váš pot. Noční pocení se díky kvalitní matraci může stát minulostí.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Pro klidné spaní se zbavte televize a hlučných přístrojů

Trpíte nespavostí, trápí vás zlé sny nebo máte jiné potíže se spánkem? Problémy se spánkem mohou být způsobeny tím, že před spaním sledujete televizi nebo jste na telefonu. Vliv modrého světla má na náš organismus a zdravý spánek neblahý vliv – a minimálně 30 minut před spaním byste měli televizi i svůj chytrý telefon vypnout. To platí i o hlučných přístrojích, které se vyskytují ve vaší ložnici. I tikající hodiny mohou vaše usínání negativně ovlivnit.

Žádný alkohol, káva ani jídlo několik hodin před spaním

Kvalitu spánku negativně ovlivňuje také alkohol a kofein. Dopřejte si tedy šálek své oblíbené kávy několik hodin před spaním a alkohol se snažte během večerů omezit úplně. Poslední jídlo dne byste měli zkonzumovat ideálně dvě až tři hodiny před spaním. Ze své noční rutiny vynechte také nadměrný pohyb, posilování a jiné náročné fyzické aktivity. Abyste své tělo připravili na spánek, dopřejte si horkou lázeň s aromatickými oleji, uvařte si hrnek mléka s medem a svou mysl zklidněte s pomocí relaxační hudby.

Zdravé usínání a kvalitní spánek není žádná věda. Stačí dodržovat několik základních pravidel. Spěte v pohodlném oděvu v dobře vyvětrané a nepřetopené místnosti. Investujte do kvalitní postele a pohodlné matrace a před usínáním si vytvořte rutinu skládající se z několika zdravých rituálů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články