Umělé oplodnění je spolehlivým řešením neplodnosti

Neplodnost trápí v současnosti stále více párů, kterým se nedaří počít přirozenou cestou. Vzhledem k četnosti tohoto onemocnění byla neplodnost zařazena Světovou zdravotnickou organizací na seznam civilizačních chorob.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Příčin neplodnosti je mnoho, a to jak na straně muže, tak na straně ženy. Moderní medicína, která se zaměřuje na umělé oplodnění a asistovanou reprodukci, dokáže řadu nemocí způsobujících neplodnost úspěšně řešit. Každý pár se ale může sám pokusit podpořit léčbu neplodnosti a úspěšnost umělého oplodnění svými vlastními silami. Občas stačí na cestě za vytouženým potomkem změna jídelníčku a životosprávy, správný poměr pohybu a odpočinku, dobré psychické rozpoložení nebo vyhýbání se stresu a škodlivým faktorům.

Podpořte šance na početí zdravou životosprávou

Zdravý jídelníček, pobyt ve zdravém prostředí a eliminace stresu jsou cílem mnoha lidí. Pokud jste se rozhodli pro umělé oplodnění, měla by se správná životospráva ocitnout na předních místech v žebříčku vašich priorit. Známé rčení říká, že jsme to, co jíme. Pestrá strava s vysokým podílem kvalitních surovin by měla být alfou a omegou každého páru, které se snaží otěhotnět v rámci léčby IVF v reprodukční klinice. Lékaři doporučují snížit příjem cukrů, hlavně těch rafinovaných, živočišných tuků a potravin, které obsahují konzervanty a umělé přísady. Blahodárný vliv na organismus má naopak dostatek vlákniny a nenasycené mastné kyseliny, které získáte z ořechů, semínek, ryb a některých druhů zeleniny, jako je například avokádo. Jídelníček můžete doplnit i pomocí volně dostupných vitamínů, koenzymů, minerálů a vhodných kyselin (listová nebo omega-3 mastná).

Pohybem ku zdraví ale s mírou

Kromě jídelníčku byste měli do svého života zařadit i pravidelnou fyzickou aktivitu. Vyberte si sport nebo činnost, která vás baví a u které dokážete relaxovat. Nemá smysl trávit hodiny v posilovně nebo zvládat desítky kilometrů v náročném terénu na kole nebo při běhu. Před procesem umělého oplodnění se doporučují spíše rychlé procházky, jóga, pilates a další aktivity, které uvolní, posílí a prokrví celé tělo. Nezapomínejte také na odpočinek a dopřávejte si dostatek relaxu a spánku. Ačkoli vědecky nebyl prokázaný vliv meditací, masáží nebo akupunktury, určitě nebudou mít na úspěch umělého oplodnění negativní vliv. Při léčbě neplodnosti je nejdůležitější, aby se pacient cítil komfortně po fyzické i psychické stránce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy