Vitánie snodárná nejen pro lepší spánek

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se jí ashwagandha, český název vitánie snodárná pak poměrně jednoznačně vyjadřuje, k čemu ji můžete použít. Účinků má ale mnohem více. Je jednou z nejdůležitějších bylin ájurvédy, lidé ji po tisíce let používají ke zmírnění stresu, zlepšení koncentrace a zvýšení hladiny energie.

Slovo ashwagandha v sanskrtu znamená doslova vůně koně. Název odkazuje na jasnou vůni byliny, ale i potenciální schopnost zvýšit sílu. Jedná se o malý keř se žlutými květy rostoucí v Indii a jihovýchodní Asii. Používá se prášek z kořene nebo listů.

Boj proti stresu a úzkostem

Vitánie snodárná je klasifikována jako adaptogen, tedy látka, která tělu pomáhá vyrovnat se se stresem. Právě tohle má vliv i na kvalitnější spánek. Odbouráte-li stres a úzkosti, spíte mnohem klidněji.
Celkově je schopná vás vrátit do pohody. Snižuje příznaky duševních poruch včetně deprese, výzkumníci se zabývali i účinky na lidi trpící schizofrenií nebo bipolární poruchou. Výsledky byly, nicméně jako u dalších přírodních látek, i tady se vědci ohání tím, že by bylo zapotřebí provedení dalších výzkumů.

Vynikající doplněk stravy pro sportovce

Hodně sportujete, potřebujete rychle regenerovat, navýšit sílu a zlepšit využití kyslíku během aktivity? Studie ukázaly, že ashwagandha významně zvyšuje VO2 max u zdravých dospělých jedinců a atletů, tedy maximální množství kyslíku, které je osoba schopná využít při intenzivní aktivitě. Jedná se o metriku toho, jak schopné máte srdce a plíce. Nízké VO2 max je spojené se zvýšeným rizikem smrti na srdeční nemoci.

Pomoc pro páry snažící se o dítě

Vitánie snodárná také kromě jiného zlepšuje mužskou plodnost a zvyšuje úroveň testosteronu. U zkoumaných subjektů, které pravidelně užívaly ashwagandhu, byla pozorována zvýšená koncentrace spermií, objem spermatu a pohyblivost spermií.
A jak se vitánie snodárná užívá? Nejčastěji v podobě kapslí a tablet, pořídíte i prášek, který si můžete přimíchat třeba do kaše. Podívejte se na Notino.cz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články