Aloe vera je pro pokožku skvělým přítelem: Pomůže na spáleniny, akné i plísně

Aloe vera je velmi zdravá rostlina, která nabízí řadu užitečných benefitů pro vaši pokožku. Stačí ji aplikovat na postižená místa a problémy zmizí během několika dní.

Aloe vera pečuje o pokožku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aloe vera se řadí mezi jednu z nejúčinnějších rostlin, které příroda lidstvu poskytla. Je bohatým zdrojem dlouhé řady důležitých látek, včetně vitamínů (A, B1, B2, B6, B12, C, E), minerálů (vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, ale i mangan), antioxidantů, enzymů a také aminokyselin, přičemž podle doktorky Debra Rose Wilson její správná aplikace vám dokáže pomoci vyléčit mnoho kožních problémů – a to zejména ve formě šťávy nebo gelu. Obzvláště účinně se především osvědčila při spáleninách, akné a plísních. 

Aloe vera a kožní nemoci 

Aloe vera má velmi dobré hojivé účinky a skvěle působí na suchou a problematickou pokožku – tu nejenže hydratuje, ale má také protizánětlivé účinky a vypíná ji, čímž zakrývá první známky stárnutí. Mezi její další zdravotní přínosy v tomto směru patří: 

  • Zklidnění podrážděné a zarudlé pokožky. 
  • Skvělý kondicionér na vlasy – vezměte si trochu čerstvé dužiny a jemně ji vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte 2 minuty působit a poté smyjte vodou.
  • Urychluje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu. 
  • Posiluje nehty – stačí si pravidelně natírat nehty a jejich okolí gelem z dužiny. Postupem času se stanou kvalitnější a méně lámavé.
  • Díky svým protizánětlivým vlastnostem snižuje záněty a léčí akné. Stačí pravidelně potírat čerstvou dužinou postižená místa na pokožce a změnu zaznamenáte brzy. 
  • Je skvělým prostředkem proti plísním různého druhu.
  • Aloe zlepšuje okysličování buněk a zpevňuje kožní tkáně, díky čemuž odstraňuje vrásky a činí pokožku mnohem pevnější a pružnější. 
  • Léčí opary, ekzémy, lupénku, dermatitidu a kožní alergie. 

Pokud vám aloe vera na výše uvedené problémy nepomáhá, raději se obraťte na svého praktického lékaře, neboť by mohly být příznakem závažnějšího onemocnění. Stejně tak se raději před užíváním aloe vera ujistěte, že je pro vás rostlina vhodná – na pozoru by měli být především lidé užívající některé léky a trpící Crohnovou chorobou. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Úleva od pálení žáhy

Pravidelná konzumace rostliny aloe vera, například ve formě šťávy, vám dokáže skvěle pomoci snížit závažnost gastroezofageální refluxní choroby – poruchy trávení, která často vede k pálení žáhy. Stejně tak vám toto přírodní léčivo dokáže pomoci zmírnit další problémy související s trávením, jako jsou bolesti žaludku nebo nevolnost. Šťávu můžete použít i jako alternativu ústní vody. Jelikož obsahuje zdravou dávku vitamínu C a dalších účinných složek, může vám pomoci blokovat zubní plak a přinést úlevu, pokud vás trápí krvácející nebo oteklé dásně. 

Přírodní projímadlo

Aloe vera se může pyšnit také svými projímavými účinky. Pokud vás tedy trápí nepříjemná zácpa či podobné potíže, můžete vyzkoušet pít šťávu z této rostliny a problém brzy zmizí. Bohužel je však nutné poznamenat, že na toto téma stále probíhají výzkumy, a proto vědci čekají na další výsledky, které by jim tyto účinky pomohly pochopit. Pozor by si měli dávat zejména lidi trpící Crohnovu chorobu, kolitidou nebo hemoroidy, neboť jim může konzumace aloe very způsobit silné křeče v břiše a průjem. To platí i v případě, pokud užíváte léky. 

Jak se aloe vera osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články