Čistí játra, krev, cévy a srdce: Aronie je zázrak, na který se bohužel často zapomíná

Aronie je úžasná rostlina, která nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Obzvláště účinně vám pomůže konzumace jejích plodů v kombinaci s medem.

Plody aronie na větvích s listy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aronie, známá také jako černý bez, je úžasná rostlina, která nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Účinné jsou zejména její plody, které dává již ve druhém roce a lze je konzumovat v kombinaci s medem – právě taková směs vám dokáže pomoci vyčistit játra, krev, cévy a dokonce také podpořit srdce. Samozřejmě je důležité, abyste tento přírodní lék užívali pravidelně a vyhnuli se nebezpečným faktorům, které orgány a důležité systémy zanášejí, včetně kouření cigaret a konzumace nezdravé stravy. 

Aronie a lidské zdraví 

Plody aronie jsou známy především pro svůj vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů, díky kterým nabízí mnoho zdravotních přínosů. Její pravidelná konzumace má obzvláště prospěšné účinky na krevní oběh, hladinu cholesterolu v krvi a také krevní tlak. Stejně tak posiluje imunitu a poskytuje tělu přirozenou ochranu před mnoha problémy, včetně zánětu močového měchýře a dalších. Mnozí zastánci tradiční medicíny ji dokonce doporučují při ateroskleróze a cukrovce – obsahuje totiž sorbit, sladidlo vhodné i pro diabetiky. 

Cenný je však nejen obsah jejích vitamínů, ale také bioflavonoidů, které jsou nezbytné pro pevné cévy a často se z plodů extrahují na výrobu léčiv. Dále pak její plody nabízí dostatek železa, jódu, fluoru, manganu a dalších živin nezbytných pro pevné zdraví a dobrou vitalitu. Černé zabarvení aronie se taktéž stalo předmětem zájmu vědců – je totiž způsobeno vysokým obsahem fenolických sloučenin, zejména antokyanů, které působí antioxidačně a mají velmi prospěšný vliv na organismus. 

Příprava směsi z aronie 

Abyste vytěžili z aronie co nejvíce zdravotních přínosů, je dobré užívat ji s medem, díky čemuž zaženete její nakyslou a lehce hořkou chuť. Kromě toho toto oblíbené sladidlo zlepšuje její účinek, neboť obsahuje množství vitamínů a má také antibakteriální účinky podporující imunitu. K přípravě léčivé směsi budete potřebovat následující ingredience:

  • aronie
  • med

Čerstvé plody aronie stačí vložit do vhodné sklenice a poté je zalít medem do takové míry, aby byly zcela zakryty. Nádobu následně zavřete a dobře protřepejte. Poté stačí užívat jednu polévkovou lžíci směsi každé ráno a brzy na sobě poznáte velmi pozitivní změny – aby vám toto přírodní léčivo vydrželo co nejdéle, uchovávejte jej v ledničce. 

Další zdravotní přínosy směsi 

Aronie nabízí díky svému bohatému obsahu živin a antioxidantů mnoho dalších zdravotních přínosů, jako je například: 

  • Podpora srdce: Pravidelná konzumace směsi může pomoci snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, což zároveň snižuje riziko srdečních onemocnění.
  • Podpora imunitního systému: Obsah vitamínu C v aronii posiluje imunitní systém, pomáhá tělu bojovat proti infekcím a zlepšuje hojení ran.
  • Zlepšení trávení: Rostlina obsahuje vlákninu, která podporuje trávicí trakt a zlepšuje stolici. Její pravidelný příjem pomáhá udržovat pocit sytosti, což přispívá ke snižování hmotnosti. 
  • Podpora zdraví kůže: Pomáhá udržovat zdravou pleť a chrání ji před poškozením způsobeným volnými radikály.
  • Podpora mozku: Antioxidanty v aronii mohou pomoci chránit mozek před oxidativním stresem a zlepšovat kognitivní funkce. Díky tomu také může snižovat riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nemoc.

Jak se aronie osvědčila vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články